Veronika Vrecionová: Fakta a fikce o Covid pasech

Evropský parlament na svém plenárním zasedání 8. června finálně schválil dohodu o vytvoření tzv. Covid pasu. Tedy certifikátu, který by měl usnadnit cestování po EU během pandemie koronaviru. Ve veřejném prostoru se však objevuje celá řada nepřesných informací, často nepravd nebo dokonce lží. Ráda bych je uvedla na pravou míru.

15.06.2021

Co je covid pas?

Nejedná se o žádný nový cestovní pas, nebo překážku, která má bránit volnému pohybu. Pravda je jinde a je o hodně jednodušší. Tzv. covid pas je certifikát, kterým má být v celé EU umožněno doložit stejné údaje, a tyto údaje mají být jednoduše ověřitelné.

Nyní každá země vydává různé dokumenty v různých formátech, které však mají dokazovat stejnou věc: a) zda je daná osoba očkovaná (kdy, kolikrát a čím), b) zda má negativní covid test (jaký a ze kdy) nebo c) jestli již covid 19 prodělala (kdy).

Např. při cestě do Rakouska musí nyní čeští občané předložit potvrzení, že jsou očkovaní nebo testovaní, ale rakouské úřady nemají možnost ověřit, zda údaje, který jim naši občané předkládají, jsou pravé. 

Stejně tak české úřady neuznávají očkování v zahraničí (ani to, kterým prošli Češi žijící v zahraničí), protože neumí ověřit, zda certifikát vydaný v Litvě, je pravý, nebo si jej někdo vytvořil doma na počítači v malování.

Tomu má covid pas pomoci. Ověřit předkládané údaje prostřednictvím QR kódu s možností jejich verifikace přes bránu, která bude komunikovat s jednotlivými národními databázemi. Osobní údaje nadále zůstanou v databázi členských států, nikam se nepředávají, pouze se potvrdí, zda je daný certifikát pro danou osobu platný.

Co covid pas umožní, nebo zakáže?

Covid pas sám o sobě neumožňuje ani nezakazuje nic. Stále bude na členských státech, aby stanovily podmínky pro vstup (a pobyt) na svém území. Covid pasem však jednoduše prokážete, že např. podmínku očkování plníte.

Stále tedy budete muset sledovat požadavky zemí, do kterých budete cestovat, ale budete mít jistotu, že test, nebo očkování, které jste podstoupili v České republice, bude platit po celé EU.

Platnost nařízení o covid pasu je 12 měsíců. 

Veronika Vrecionová, poslankyně Evropského parlamentu, EKR/ODS