Velcí operátoři zdražují. Proč zvolit lokálního poskytovatele?

Zdražování se v poslední době týká naprosto všech oblastí, telekomunikační služby a internet nevyjímaje. Ke zdražování služeb dochází i u nejednoho z operátorů, a proto se řada uživatelů zamýšlí nad tím, jestli nebude lepším řešením přejít k lokálnímu poskytovateli z jejich regionu. Jaké výhody nabízí místní provideři?

18.11.2022

Malí operátoři tvoří přibližně polovinu trhu v České republice a jsou tak systémovým konkurentem velkých, nadnárodních korporací. Vytváří téměř dokonalé místní konkurenční prostředí a nedovolují vzniknout lokálnímu monopolu velkého hráče, případně oligopolu nemnoha velkých hráčů.  

 

Individuální přístup i nabídky na míru

 

Lokální poskytovatel internetu vám nejspíše nenabídne vychytanou aplikaci, slevové kupóny do nejbližší lékárny, ani možnost získat „výhodný“ mobil za jednu korunu (a následně jej zaplatit v ceně služby). Při volbě providera by se ale zákazník měl soustředit na jiné věci, než jsou bonusy. Místní poskytovatelé jsou „místní“, což mimo jiné znamená, že mnohdy nabízí mnohem personalizovanější zákaznický servis, individuální přistup, a jejich klientská centra jsou v mnohém o poznání přívětivější na rozdíl od anonymních poboček ve velkých nákupních centrech. Hlavní operátoři mají samozřejmě vytvořené nejrůznější paušály. To ale neznamená, že jsou jedinými, u kterých si můžete vybrat služby na míru. V mnoha případech je to právě regionální provider, kdo vám dokáže nabídnout takové složení služeb a cen, které bude nejlépe vyhovovat buďto vaší domácnosti, nebo firmě. Mnozí místní poskytovatelé například nabízí (nejen) podnikatelům garantovaný, nesdílený a symetrický, internet, díky kterému si můžete být jisti zárukou kvalitního internetového připojení, potřebného pro provoz vašeho podnikání. 

 

Garantované linky cílí na podnikatele a profesionály, kteří se při práci a podnikání neobejdou bez rychlého a stabilního připojení. V rámci garantovaného internetu nabízí poskytovatelé například i záložní datové linky a zdroje, rozvaděče na míru nebo třeba systém včasných notifikací, přehledů a detailních statistik. Instalace je navíc v mnoha případech bez poplatků navíc, a uživatel tak platí pouze za připojení k internetu. Důležitý je důraz na vysoké kybernetické zabezpečení u linek, jejichž přerušení by vedlo ke ztrátám ze zastavení provozu. 

 

Vše v jednom

 

Už dávno neplatí, že lokální poskytovatelé byli schopni nabídnout pouhé připojení k internetu. Naprostá většina místních providerů vám v současné době může dát na výběr z několika různých druhů připojení, buďto v závislosti na vaší lokalitě, nebo podle vašich preferencí. V nabídce je tak nejen optika, bezdrátový internet v profesionálních pásmech nebo WiFi, případně XDSL připojení, ale také další užitečné související služby. Může se jednat například o pevné telefonní připojení, hlasové služby VoIP a další, a to za férové ceny.

 

Velká část poskytovatelů má v nabídce služeb také IPTV, tedy internetovou televizi typu Sledovani.tv nebo KukiTV. Díky IPTV získají uživatelé možnost personalizovaného sledování doslova desítek nejrůznějších kanálů z celého světa, mohou využívat výhody jako je zpětné přehrávání, virtuální videopůjčovna, možnost vytvoření vlastní skladby programů, výběr nejvhodnějšího balíčku a spoustu dalšího.

 

Změna je snadná

 

Pokud vám tedy z jakýchkoliv důvodů nevyhovuje váš současný poskytovatel, můžete vyzkoušet změnu v podobě místního providera. Procesů, spojených s přechodem k jinému poskytovateli internetu, se nemusíte bát. Díky novele Zákona o elektronických komunikacích je převod služeb za odpovídajících podmínek snazší a rychlejší, a to zejména pro samotného zákazníka. Zjednodušeně by se dalo říci, že stačí jen kontaktovat nového poskytovatele či zprostředkovatele, který již zajistí vše potřebné. V žádosti o změnu je zapotřebí uvést vlastní identifikační údaje, identifikační údaje opouštěného poskytovatele, specifikaci služby, kterou si přejete změnit, den, ke kterému by ideálně měla změna proběhnout, a následně ověřovací kód, který vydá opouštěný poskytovatel služby. Oba poskytovatelé by na změně služby měli spolupracovat, a opouštěný poskytovatel by vám měl své služby až do dne aktivace nových služeb poskytovat za stejných podmínek. Délka přerušení přístupu k internetu by neměla přesáhnout jeden den. Mějte ale na paměti, že tyto podmínky se mohou lišit v závislosti na vaší individuální situaci.