Užitečné odkazy: Díl 2. – Internet a počítače

Internet je plný nejrůznějších webových stránek, které mohou sloužit k nakupování, práci, zábavě, ale třeba také ke vzdělávání nebo k různým jiným účelům. V jednom z našich předchozích článků jsme vám představili hned několik užitečných odkazů, které můžete využít při sebevzdělávání. V dnešním článku budeme s tímto naším seriálem pokračovat – pro změnu vám tentokrát přineseme několik tipů na užitečné a zajímavé webové odkazy, související s používáním internetu a počítačů.

20.08.2021

Hacker101 aneb naučte se hackovat

Chtěli byste si zábavnou a originální formou osvojit základy znalostí o bezpečnosti v kyberprostoru, zjistit, co je to vlastně hacking, a naučit se dokonce také něco z tohoto oboru? Pokud ovládáte angličtinu, určitě vás zaujme web s názvem Hacker101. Kromě užitečných článků a informací na téma kyberbezpečnosti zde najdete videolekce i jednotlivá cvičení, která jsou odstupňována podle náročnosti. Nechybí ani odkaz na diskuzi na Discordu, kde se můžete spojit s ostatními uživateli.

https://www.hacker101.com/

Is it Down Right Now aneb Spadlo to jenom u mě?

Určitě jste se i vy někdy ocitli v situaci, kdy na vašem počítači „přestal fungovat“ Facebook, web poskytovatele vašeho e-mailu, Netflix, nebo jakákoliv jiná webová stránka. Někdy může být problém jen s připojením k internetu u vás doma, jindy se může závada skutečně nacházet na druhé straně. Na tomto webu můžete snadno a rychle zjistit, zda, kde a v jaké míře příslušné webové stránky spadly, případně zde kvůli statistickému přehledu nahlásit chybu.

https://www.isitdownrightnow.com/

What the Font pro identifikaci fontů

Internet je plný různých zajímavých druhů písem, a i pro odborníky je nadlidským úkonem znát je všechny a umět je na první pohled identifikovat. Pokud jste při brouzdání na internetu narazili na zajímavý font, chtěli byste jej použít u své grafiky nebo na vašich stránkách, ale nevíte, jak se dané písmo nazývá, můžete jej zkusit identifikovat na webu What the Font. Stačí sem jen nahrát obrázek příslušného fontu a stránka již veškerou práci odvede za vás.

https://www.myfonts.com/WhatTheFont/

10 Minute Mail aneb dočasná e-mailová adresa

Potřebujete někam zadat e-mailovou adresu – ať už pro jakékoliv účely – ale nechcete sdělovat svůj oficiální e-mail? Skvěle vám v takovém případě poslouží webová stránka s názvem 10 Minute Mail. Jak její název napovídá, jedná se o online službu, která pro vás vygeneruje dočasnou e-mailovou adresu s desetiminutovou platností, a to včetně dočasné inboxu pro případné potvrzení různých registrací.

https://10minutemail.com/

Omnicalculator aneb vypočítejte cokoliv

Pro běžné výpočty nám všem jistě bohatě stačí obyčejná základní kalkulačka. Co si ale počít, pokud potřebujete vypočítat cokoliv z oblasti fyziky, chemie či biologie, ověřit si správné dávkování čisticího či léčebného prostředku, spočítat si, jak dlouho bude váš domácí mazlíček březí, provést převody měn či jednotek, nebo si vyzkoušet výpočty z oblasti stavebnictví? Ani v tomto případě vás internet nezradí. Navštivte web Omnicalculator, na kterém najdete obrovské množství nejrůznějších bezplatných kalkulaček pro všechny možné účely.

https://www.omnicalculator.com/

Alternativeto pro zjištění alternativ k populárnímu softwaru

Stalo se vám někdy, že vám byla doporučena skvělá aplikace nebo užitečný počítačový program, ale vy jste posléze zjistili, že je pro vás příliš drahý, nedostupný, nebo není kompatibilní s vaším hardwarem? Naštěstí téměř ke každému softwaru existuje hned několik alternativ, o čemž se můžete skvěle přesvědčit na webu Alternativeto. Stačí zde zadat název požadovaného softwaru, a web vám prozradí, čím jej můžete nahradit.

https://alternativeto.net/

Měření rychlosti internetového připojení

Znát rychlost vašeho internetového připojení se vždy hodí. Vy získáte přehled o tom, jaká je rychlost stahování a nahrávání na vaší přípojce, a pokud se například rozhodujete, zda nezměníte poskytovatele vašeho domácího internetového připojení, mohou se vám tyto informace hodit. Rychlost vašeho internetu si můžete zdarma, snadno a rychle změřit na webu Újezdnet. Určitě se také hodí vědět, co vlastně tyto nástroje měří – tyto informace se můžete dočíst například na webu Lupa.cz.

https://www.ujezd.net/mereni-rychlosti