Užitečné odkazy: Díl 1. - Zdraví a vzdělávání

Internet je plný nejrůznějších stránek, od těch se zpravodajstvím, přes sociální sítě nebo streamovací platformy až po pochybné weby, na které se snad ani nevyplatí chodit. Najde se ale spousta stránek, které se naopak hodí uložit do záložek, protože jsou velice užitečné. V dnešním článku si jich ukážeme hned několik.

01.05.2021

 

Zdraví a péče o dítě

 

Očkovací kalendář

Očkování dítěte je řadu novopečených rodičů velkou neznámou. Na tomto  webu najdete veškeré informace přímo od Státního zdravotního ústavu spolu s očkovacím kalendářem. Můžete si snadno zjistit, kdy vaše dítě čeká jaká vakcína, a případně se na základě těchto údajů domluvit s ošetřujícím lékařem na přizpůsobení očkování.

 

Kalkulačka fronty na vakcínu

Máte zájem o očkování proti onemocnění COVID-19 a netrpělivě čekáte, kdy na vás přijde řada s očkováním? Na tomto webu si můžete po zadání základních údajů zjistit přibližné datum, kdy byste měli mít nárok na registraci k vakcinaci. Upozorňujeme, že údaje jsou pouze přibližné.

 

Toxíkologické informační středisko

Nejen rodičům malých dětí se jistě budou hodit také webové stránky Toxikologického informačního střediska. Najdete zde spoustu užitečných informací, rad ohledně léčby a prevence, stejně jako kontaktní telefonní číslo pro konzultaci v případě, že vaše dítě snědlo něco, co by rozhodně sníst nemělo. V závažných případech nicméně vždy volejte přímo záchrannou službu.

 

Základy první pomoci

Tento web vám rozhodně doporučujeme k pravidelným návštěvám za účelem neustálého vtiskávání potřebných znalostí. Najdete zde základní přehled postupu při nejčastějších úrazech, situacích a onemocněních. Můžete si zde také stáhnout užitečné letáky nebo objednat příručku se základy první pomoci.

 

Linky bezpečí

Zdraví se týká nejenom našeho fyzična, ale také psychiky. Čas od času se nebo vaší blízcí mohou dostat do složité situace, která poznamená i psychiku. V takových případech není rozhodně žádná ostuda obrátit se na specialistu. Na tomto webu najdete veškeré důležité kontakty.

 

Vzdělávání

 

Jednotky

Všichni umíme z hlavy vypočítat, kolik centimetrů má jeden metr. Kolik metrů má ale pět stop? A kolik měří jeden yard? Na českém webu s jednoduchým a všeříkajícím názvem Jednotky.cz najdete nástroje pro vzájemné převody všech možných druhů jednotek.

 

Internetová jazyková příručka

Píšete důležitý e-mail a chcete si být stoprocetně jisti, že bude po pravopisné i gramatické stránce v pořádku? Odpovědi na všechny vaše češtinářské dotazy získáte v internetové jazykové příručce, kde je vše přehledně tematicky seřazeno, vysvětleno a popsáno.

 

Hoax.cz

Dnešní doba je kromě jiného také časem fake news, poplašných zpráv a hoaxů, které se šíří převážně napříč nejrůznějšími sociálními sítěmi nebo přes e-mail. Stránka Hoax.cz vám rychle, snadno a spolehlivě pomůže určit, zda je daná zpráva pravdivá nebo ne. Kromě toho zde ale najdete řadu dalších zajímavých informací včetně tipů ne správné a bezpečné chování na sítí.

 

Archiv českého webu


Chtěli byste se podívat, jak vypadaly vaše oblíbené české webové stránky před rokem, dvěma či pěti? Můžete vyzkoušet projekt s názvem Archiv českého webu, kde najdete poměrně obsáhlý katalog archivovaných českých webových stránek. Pokud vás zajímají i zahraniční weby, doporučujeme vaší pozornosti stránku web.archive.org.

 

E-knihy zdarma

Elektronické knihy mají spoustu výhod - nezaberou například žádné místo ve vaší knihovničce a také si je můžete vzít kdykoliv kamkoliv s sebou. Pátráte po e-knihách, za které byste nemuseli platit, ale které by zároveń byly k dostání zcela legálně? Obrovský výběr převážně tuzemské literatury v elektronické podobě ke stažení najdete na webu Městské knihovny v Praze.