Starlink přichází do Česka. Potřebujeme Muskův kosmický internet?

Již nějakou dobu se v tuzemských médiích objevují nejrůznější zprávy o tom, že obyvatelé České republiky mají možnost zaregistrovat se k využívání internetu od poskytovatele Starlink. Co vlastně je satelitní internet, vyplatí se, a potřebujeme jej vůbec?

06.11.2021

Satelitní internet. Revoluce nebo kontroverze?

 

Nejprve si pojďme ve stručnosti vysvětlit, co to vlastně ten satelitní internet je. Jak jsme již zmínili v jednom z našich dřívějších článků, Starlink je projekt spravovaný společností SpaceX miliardáře Elona Muska. Jedná se o satelitní konstelaci – soustavu mnoha malých satelitních převaděčů, která by ve své finální formě měla čítat celkem téměř dvanáct tisíc družic. Tyto družice pak mají z oběžné dráhy poskytovat širokopásmové připojení k internetu. Předpokládaným datem finálního dokončení projektu Starlink by měl být rok 2027. Jednotlivé družice se mají nacházet ve více drahách kolem naší planety, a mají být rozmístěny ve třech výškových pásmech: 340 kilometrů, 550 kilometrů a 1200 kilometrů. První várka družic se na oběžnou dráhu vypravila v průběhu druhé poloviny května roku 2019, jednotlivé satelity budou v průběhu svého provozu postupně nahrazovány novějšími družicemi další generace. Starlink satelity nové generace jsou mimo jiné vybavené například lasery, díky kterým se snižuje latence signálu, a ke svému provozu již nepotřebují výstavbu pozemních stanic. K vynášení satelitů do kosmu využívá Muskova společnost SpaceX nosnou raketu Falcon 9, která je schopná pojmout až šest desítek družic. Později by se o dopravu satelitů Starlinku měla postarat pokročilejší raketa Starship s kapacitou až čtyř stovek družic najednou.

 

Koncept satelitního internetu může na první pohled působit jen jako další krok v oblasti způsobů poskytování připojení, stejně jako výborný nápad, jak zavést internet i do oblastí, ve kterých jsou jiné způsoby obtížněji proveditelné. Projekt Starlink je ale trnem v oku řadě odborníků včetně astronomů, podle kterých může velké množství družic Starlinku komplikovat astronomická pozorování. Příliš vysoké množství satelitů také zvyšuje riziko vzniku vesmírného odpadu.

 

Starlink v Česku – málo muziky za hodně peněz?

 

Muskova společnost SpaceX letos na podzim nahlásila Českému telekomunikačnímu úřadu zahájení své činnosti. Nedlouho poté následovalo také zveřejnění cen pro tuzemské zájemce o „kosmický internet“. Vzhledem k typu připojení je zapotřebí, aby odběratelé kromě standardního pravidelného tarifu investovali také do potřebného vybavení a příslušenství. V případě připojení od Starlinku je nutné zaplatit si také za modem a speciální parabolu. Cena tohoto příslušenství vyjde tuzemské spotřebitele na 12 999 korun, tím ale investice nekončí – je totiž zapotřebí zaplatit také za dopravu hardwaru, přičemž cena za tuto službu činí 1599 korun. Na první platbu je vázaná jednorázová záloha ve výši 2579 korun.

 

Na závěr se dostáváme k samotnému měsíčnímu tarifu za internetové připojení od Starlinku, který činí 2579 korun. Poslední podmínku k možnosti přijímání satelitního internetu od Starlinku je funkční připojení k elektrické síti. Původ, princip fungování i záporné vlastnosti internetového připojení od Starlinku jsme si již popsali. Co za zmíněné částky, které ve srovnání s připojením od tuzemských poskytovatelů rozhodně nejsou nejmenší, vlastně dostanete? Rychlost připojení od Starlinku vás dost možná překvapí, a bohužel nikoliv příjemně. Společnost SpaceX totiž slibuje rychlost připojení v rozmezí od 50Mbps do 150 Mbps s tím, že ani tuto rychlost bohužel nemůže garantovat vždy a za všech okolností. Závěrečné zvážení, jak moc je internet od Starlinku v Čechách dobrá nabídka, necháme na vás.

 

Jaké jsou skutečné parametry připojení? Zajímavý článek najdete na serveru Lupa.cz.

 

Zdroj obrázků: Starlink