Složitý přechod na DVB-T2? Cesta k bohaté nabídce televizich kanálů je snazší, než si myslíte.

13.12.2018
Štítky: 

Řada domácností v současné chvíli intenzivně řeší přechod na nový standard pozemního vysílání. Bohatá nabídka televizích kanálů i rádiových stanic ale nemusí nutně znamenat nákladné pořizování nového set-top-boxu nebo dokonce televize – plnohodnotnou alternativu představuje služba IPTV, tedy televize přes internet.

 

Stávající standard DVB-T bude již v polovině roku 2020 definitivní minulostí. Jeho nástupcem se má stát technologicky vyspělejší DVB-T2, vyžadující certifikovaná zařízení. Nemusíte si ale nutně pořizovat odpovídající vybavení a přesto o své oblíbené vysílání nepřijdete.

 

Řešení jménem IPTV

Pro vyhovující provoz IPTV nepotřebujete žádné high-tech vybavení ani závratně rychlý internet. Streamování televizního vysílání  již dnes nabízí řada platforem, které jsou držiteli licence pro vysílání převzatého televizního vysílání. Známá a ryze česká platformy, obě původem z Brna, jsou Kuki.TV, či SledovaniTV.cz. Řada poskytovatelů internetového připojení, jako je třeba středočeští poskytovatelé internetu Eurosignal, Ujezd.net či UVTnet, navíc nabízí služby IPTV zdarma k některým balíčkům s připojením. U těchto IPTV služeb, ale i na dalších platformách na trhu, navíc můžete vysílání sledovat nejenom na vaší televizi, ale i na počítači či chytrých mobilních zařízeních.

 

Mezi další výhody IPTV patří možnost naplánování rozvrhu, přidání oblíbených pořadů a naprogramování nahrávání v paměti poskytovatele. Na jedno tlačítko zadáte nahrávání celého seriálu, takže o nic nepřijdete.  Důležitá funkce je možnost pauzy při živém vysílání, a s tím logicky spojená funkce rychlého přetáčení i do minulosti, tedy zpětného sledování. Nikomu to neříkejte, ale dají se tak přeskakovat reklamy. Tak proč se stresovat s DVB-T2 anténou a technickými obtížemi?

 

Zřízení IPTV je velice jednoduchá záležitost – registrace u poskytovatele internetu vám zabere jen pár chvil a službu můžete okamžitě začít využívat. Doporučujeme službu objednávat o poskytovatele, protože pokus datový stream poskytuje přes svoje servery, dokáže velmi dobře řídit tok dat, pokud nemáte zrovna rychlou linku, případně poradí s vhodným tarifem. Služba není nějak drasticky datově náročná, s HD kvalitou a použitím kodeku MPEG4 či HEVC nemusí zabrat ani 4 Mbps z kapacity přípojky. A navíc, kvalitní platformy nabízené přímo operátory dokáží neznatelně snížit kvalitu obrazu, když byste si linku přetížili. Někteří poskytovatelé navíc oddělují datovou kapacitu pro televizní služby od kapacity přípojky, takže datovou spotřebu vůbec nepoznáte.

 

Výběrové chytré televizory, nejčastěji Smart TV Panasonic, Samsung a LG, mají předinstalované aplikace, anebo je možné je stáhnout z marketu aplikací výrobců. To je ten úplně nejjednodušší způsob, jak sledovat internetovou televizi, a mít ke všemu jenom jeden ovladač. Pokud máte televizi základní, anebo není ještě pro Vaši Smart TV aplikace k dispozici, poskytovatel Vám dodá vhodný Set-Top-Box.

 

Ordinace, fotbal i Simpsonovi na cestách

 

Zatímco v případě DVB-T2 se jedná o výhradně pozemní vysílání, omezené jen na televizory, IPTV si ve svém smartphonu či tabletu můžete vzít všude s sebou. Poskytovatelé těchto služeb nabízejí příslušné aplikace pro chytrá mobilní zařízení s operačním systémem iOS i Android, příjemným bonusem je u řady poskytovatelů také bohatá videotéka. A díky nové evropské regulaci nejsou zpravidla blokované IPTV platformy ani při pobytu v zahraničí. Vezměte si sebou svůj oblíbený seriál na služební cestu, na dovolenou, kdyby pršelo, do hotelu, nebo třeba do kempu či pod stan.

 

Výhody IPTV jsou tedy jednoznačné: snadnost zavedení bez vysokých technických nároků, okamžitost zavedení, mobilita, nabídka stovek kanálů, videotéka a řada dalších, a to za náklady podstatně nižší (a flexibilnější), než v případě DVB-T2.

Zdroj: inSmart