Seriály a filmy online: jak na to – a legálně?

12.12.2017
Seriály a filmy online: jak na to – a legálně?

 

Vzpomínáte si na éru videopůjčoven? Museli jste mít členskou kartičku. Nejprve jste čekali, až se film dostane z pláten kin na videokazety, a poté jste museli mít štěstí a novinku včas v půjčovně ukořistit. Milovníci seriálů byli téměř výhradně odkázáni na jejich vysílání v televizi. Filmy i seriály si již několik let nacházejí svou cestu na internet. Jak je sledovat a mít přitom jistotu, že nepodporujete šíření nelegálního obsahu?

 

Placené neznamená vždy legální

 

Ne vše, za co platíte, je legální, a ne vždy je takový obsah umístěn na internet se souhlasem tvůrců a v souladu s platnými zákony. Existují servery, kde po uhrazení konkrétního poplatku získáte přístup k seriálům a filmům v plné délce. Neplatíte ale tvůrcům, nýbrž provozovatelům serveru. Provozovatelé takových webů většinou obsah na web nenahrávají, pouze na něj umisťují odkazy, vedoucí k němu. Tyto servery však přinejmenším balancují na hraně zákona. Kde sledovat filmy a seriály online legálně?

 

Pro jablíčkáře i androidisty

 

Zejména na uživatele platforem iOS a Android – ale nejen na ně – cílí služby Google Play a iTunes. Nefungují na bázi předplatného – uživatelé hradí každý film zvlášť. Filmy můžete zhlédnout na svém počítači, smartphonu, tabletu nebo prostřednictvím chytré televize. Najdete zde většinou novinky a blockbustery, některé snímky jsou k dostání i s českými titulky, vzácněji s dabingem.

 
IPTV televize

 

IPTV televize funguje jako převzaté televizní vysílání. Poskytovatel přijímá kanály od televizních stanic. Optickým kabelem, anebo ze satelitního vysílání. Kanály převede do vyhovujícího kompresního kodeku, a nahraje do paměti storage. Z této paměti jsou vysílány pakety do internetové sítě pomocí protokolu Unicast. V počítači, nebo v televizi má divák nekonečné možnosti sledování pořadů, včetně trvalého uložení jako ve videotéce. Díky uložení vysílaných filmů a seriálů u poskytovatele IPTV platformy můžete přehrávat uložené filmy z libovolného zařízení připojeného k účtu.

 

Poskytovatelé připojení ISP mají obvykle takovou internetovou kabelovou televizi v nabídce. Poskytovatelé Újezd.net, Eurosignal a ÚVT mojí na výběr ze dvou alternativ IPTV platformy. Je dobré si vybrat, podle typu Smart Televize. Některé podporují Sledování.TV, některé KUKI.TV. Princip streamu z paměti poskytuje jednu zásadní výhodu. Přeskakování do minulosti, do pořadů, které už odvysílali.

Veliké oblibě se těší i platforma HBOGO, kde najdete seriály a filmy nejen z produkce společnosti HBO, ale například i Disney, a to většinou s možností českého dabingu. Aplikace HBOGO je k dispozici jak pro Android, tak pro iOS. Programy HBO ale jsou také součástí programové nabídky IPTV poskytovatelů. Je výhodné mít všechno v jednom balíku.

 

Je třeba zmínit ještě službu Horizon (GO). I zde najdete jak virtuální videopůjčovnu, tak i vysílání televizních stanic, v nabídce je i služba zpětného zhlédnutí. Aplikaci Horizon Go si můžete stáhnout do chytrého zařízení s operačním systémem iOS i Android, obsah můžete sledovat v rozhraní webového prohlížeče i na chytré televizi. Využívání služeb televize Horizon GO vyžaduje registraci v Moje UPC, kde si uživatel zvolí jednu z trojice nabídek.

 

On - Line vysílání 

 

Internetové televize jsou provozovány jak jednotlivými televizními stanicemi, tak i některými operátory. Pořady z produkce České televize můžete zcela zdarma zhlédnout na webu iVysílání, k dispozici jsou i příslušné aplikace pro Android a iOS, kde si oblíbené pořady můžete uložit pro pozdější zhlédnutí.

 

Netflix a … anglický slovník

 

Služba Netflix je na západě již kultem a nedílnou součástí moderní kultury. Počátkem tohoto roku přišel Netflix oficiálně i do České republiky a s ním bohatá a stále se rozšiřující nabídka filmů i seriálů pro všechny věkové kategorie a všech možných žánrů. Také Netflix nabízí první měsíc členství zdarma, další tarify se pohybují od 7,99 Eur do 11,99 Eur.

 

Většinu pořadů na Netflixu můžete sledovat v původním znění s anglickými titulky, přibývají ale i titulky české. S dabingem příliš nepočítejte, i když se pár česky dabovaných kousků najde i zde. Pokud vám Netflix přijde nepřehledný, můžete pořady z nabídky filtrovat na českém webu Filmtoro.

 

Netflix můžete sledovat i na cestách a nemít přitom starost o svá mobilní data, nabízí totiž možnost si vybraný pořad stáhnout pro zhlédnutí offline.

 

Aplikaci Netflix můžete stáhout do mobilního zařízení s Androidem i iOS.

 

Amazon

 

Služba Amazon Prime je v České republice dostupná od konce roku 2015. Tvoří součást internetového obchodu Amazon a na webu PrimeVideo nabízí za 2,99 Eur měsíčně několik stovek titulů, k českým divákům však služba není příliš vstřícná – snímků s dabingem či titulky je zde doslova jen několik.

 

Filmy legálně na YouTube? Ano!

 

Na síti YouTube můžete najít kanál s názvem Filmy v češtině. Jak název napovídá, jedná se o česky dabované filmy v plné délce. Kanál je provozován distribuční společností BlueSky a obsah je zcela legální. Za minusy lze považovat reklamy, omezenou nabídku snímků a kvalitu přehrávání, která je většinou v 360p.

 

Festival v pohodlí domova

 

Pokud máte rádi nejen české dokumenty, promítané většinou na filmových festivalech, určitě vyzkoušejte web DAFilms. Naleznete zde pravidelně doplňovanou nabídku dokumentárních snímků z celého světa, kde vedle nezávislých tvůrců nechybí i zvučná tuzemská jména, jako Helena Třeštíková, Olga Sommerová nebo duo Klusák & Remunda. Předplatné činí 135 korun měsíčně, filmy lze ale sledovat i zdarma po sdílení na Facebooku. Web DAFilms je provozován sdružením Doc Alliance, spojujícím 7 hlavních evropských festivalů dokumentárních filmů.

 

Aerovod je společný projekt pražských kin Aero, Oko a Světozor. Najdete zde českou i světovou produkci, a to nejen dokumenty, ale i hrané či animované snímky s českými titulky nebo dabingem. Jednotlivé filmy si můžete přehrát v HD kvalitě nebo stáhnout, poplatky začínají na 60 korunách.

 

Trocha šafránu z internetového archivu

 

Na internetu lze zhlédnout i filmy staršího data, kterým vypršela práva a spadají tak do public domain. Nalézt je můžete například na tomto webu, po zadání výrazu „open source movie“ do Googlu, seznam těch nejznámějších titulů nabízí i Wikipedia