RECENZE: Google Chromecast udělá z každé televize Smart TV s aplikací Sledování.TV

25.03.2018
Google Chromecast udělá z každé televize Smart TV

 

Internet a konektivita obecně hýbe světem. Zvykáme si na to, že je vše vzájemně propojené, a Wi-Fi síť u nás doma již dávno neslouží k pouhému připojení počítače k internetu. Stává se kanálem, skrze který spolu dokáží vzájemně komunikovat jednotlivá zařízení v domácnosti, a díky kterému se náš život stává jednodušším.

 
Malý zázrak

Google Chromecast je užitečné zařízení, které si díky miniaturním rozměrům můžete vzít všude s sebou. Zapojení této sympatické maličkosti zabere doslova několik málo minut a kouzelné „kolečko“ dokáže z jednoho zařízení přenést téměř jakýkoliv obsah do dalších mobilních zařízení nebo do vaší televize. Za opravdu nízkou cenu tak můžete z obyčejné televize vykouzlit chytrou televizi a vychutnat si veškeré její výhody včetně využívání služeb IPTV.

První generaci zařízení Chromecast představila společnost Google v červnu roku 2013. Model připomínal flash disk s HDMI konektorem, byl poháněn procesorem ARM Cortex A9 a disponoval flash úložištěm o kapacitě 2GB. Nenápadný HDMI dongle umožnil uživatelům streamování obsahu z mobilních zařízení nebo počítače na televizní obrazovku bez nutnosti nepohodlných redukcí a kabelů – vše probíhalo přes WiFi síť. Zařízení navíc dokázalo streamovat samotný obsah a nijak nebránilo v dalším současném užívání zařízení, ze kterého streamování probíhalo.

Způsob připojení Google Chromecast do televize.
Ještě lepší „dvojka“

Google Chromecast 2 přinesl změnu nejenom po stránce designu, ale i funkčnosti. „Dvojka“ je osazena výkonnějším dvoujádrovým procesorem s frekvencí 1,2 GHz, disponuje podporou Full HD v rozlišení 1080p, prostorového zvuku a Wi-Fi standardu 802.11ac v pásmu 5GHz. Vylepšení se dočkala i příslušná aplikace, která zvládá bufferovat video s dostatečným předstihem. Google Chromecast 2 podporuje platformy Android, iOS a Microsoft Windows. S novým designem přišla u Google Chromecast 2 i nová povrchová úprava – zařízení je lesklé, takže na něm snadno ulpívají otisky prstů – to je však relativně zanedbatelná maličkost.

 
Jednoduchost především

Instalace, aktivace a používání Google Chromecast je neuvěřitelně jednoduchá záležitost, kterou zvládnou vaše děti i rodiče. Po vybalení zařízení z krabičky jej zapojte do výstupního konektoru HDMI ve vaší televizi, druhý konec kabelu připojte k napájení přes USB port. Pokud vaše televize nedisponuje USB portem, můžete otázku napájení vyřešit zástrčkou s odpovídajícím portem v klasické zásuvce poblíž televize – napájecí adaptér není součástí balení.

Do svého mobilního zařízení stáhněte aplikaci Google Home – ta je k dispozici jak pro Android, tak i pro iOS. Po zapnutí televizoru s připojeným Google Chromecast aplikace sama zařízení rozpozná a provede vás nastavením, které se u jednotlivých televizí může lišit.

Po instalaci Google Chromecast bude o připojeném zařízení „vědět“ i vaše Wi-Fi síť a u příslušných webových aplikací a stránek se vám zobrazí logo, na nějž stačí v případě potřeby streamování kliknout. V případě serverů, jako je například YouTube, bude Google Chromecast přenášet pouze video jako takové, na svůj televizor ale můžete přes Chromecast zrcadlit i kompletní obsah obrazovky vašeho počítače.

 

Obrazovka nastavení Chromecast

Filmy, hry i fotografie

Výhody Google Chromecast ale nekončí jen u možnosti přehrávání video obsahu. Existuje řada her pro iOS i Android, které můžete zrcadlit přes Chromecast do vaší televize a užít si spoustu zábavy zejména ve více lidech.

Roste i počet aplikací, které Chromecast podporují, od online rádií a televizí přes spořiče obrazovky, virtuální galerie až po fotografické aplikace, díky kterým si fotografie z dovolené můžete prohlédnout v opravdu velkém formátu na obrazovce vaší televize.

 
IPTV, YouTube, ale i Netflix 

Google Chromecast je kompatibilní s naprostou většinou platforem, počínaje IPTV platformou Sledování TV,  YouTube, službami jako HBO GO nebo Netflix, přes Hulu, Google Play až třeba po Alza Media. Streamování přes Google Chromecast nově nabízí i IPTV služba SledováníTV. Ta jej zatím umožňuje pouze u své mobilní aplikace pro zařízení s OS Android. Díky spolupráci Chromecast a SledováníTV se tak vaše mobilní zařízení se spuštěnou aplikací stává zároveň i multimediálním dálkovým ovladačem. Kompletní přehled o platformách, na kterých můžete SledováníTV spustit, naleznete zde. SledováníTV můžete spustit i na zařízeních AppleTV. 

 

Internet a konektivita obecně hýbe světem. Zvykáme si na to, že je vše vzájemně propojené, a Wi-Fi síť u nás doma již dávno neslouží k pouhému připojení počítače k internetu. Stává se kanálem, skrze který spolu dokáží vzájemně komunikovat jednotlivá zařízení v domácnosti, a díky kterému se náš život stává jednodušším.

Autor: Amaya Tomanová, Jakub Moník