Nejlepší fitness aplikace pro váš Android.

Nejlepší fitness aplikace pro váš Android. Pomohou s běháním, jógou i jídlem
 
Nový rok s sebou přináší i nové výzvy. Rozhodli jste se i vy letos konečně dostat do formy? Nemusí to být tak těžké, jak se zdá, i cestu za vysněnou postavou si totiž můžete usnadnit. Pomohou vám chytré aplikace, které si pochvaluje i mnoho zkušených sportovců.

 

Sportovci ze staré školy nad moderními sportovními vychytávkami často opovržlivě mávají rukou. Vždyť k čemu fitness aplikace, když všechno, co potřebujete, jsou vlastní svaly, nadšení a výdrž?

 

Měli by pravdu - kdyby ovšem člověk nebyl tvor nestálý a chybující. Ruku na srdce: kolikrát jste se vy sami do něčeho pustili, ale počáteční nadšení vás opustilo dřív, než byste řekli „borůvkový koláč”?

 

Jak potvrzují odborníci a mnoho úspěšných amatérských i profesionálních sportovců, právě   chytrá fitness aplikace vám pomůže podobné krizové momenty překonat. Existuje například studie, podle které jsou lidé, kteří používají některou sportovní aplikaci, mnohem aktivnější než lidé, kteří se hýbou na vlastní pěst.

 

Vysvětlení? Jednoduché. Mobilní aplikace vám snadno nahradí sparing partnera, trenéra i sportovní deníček, a pomůže tak nejen se sportem začít,  ale především pokračovat.

 

Vědí to i vývojáři mobilních aplikací, a fitness aplikací tak dnes existují stovky. Abyste při výběru té pravé netápali, připravili jsme pro vás přehled nejlepších sportovních aplikací, které si můžete kdykoliv stáhnout na váš mobil s operačním systémem Android. Připraveni? Jdeme na to.

 
To nejdůležitější na začátek: vše na jednom místě

 

Informace jsou základ a platí to i u cvičení a hubnutí. Abyste neztráceli přehled o svém pokroku a udrželi si motivaci, začněte svou fitness cestu s aplikací Samsung Health: vaším fitness deníčkem i trenérem v jednom.

 

Funguje na jednoduchém principu. Poté, co vyplníte svůj uživatelský profil, výšku, váhu a úroveň fyzické aktivity, stanovte si vlastní cíle ve třech důležitých oblastech: v pohybu, stravě a odpočinku. Pokud bude mít aplikace pocit, že v některé z nich zaostáváte, sama vás povzbudí k lepším výkonům.

 

Kromě toho dokáže Samsung Health automaticky detekovat cvičení. Kdykoliv jdete nebo běžíte, konkrétní data se do aplikace sama zapíšou. Můžete ji synchronizovat s chytrými hodinkami a náramky i s řadou dalších fitness aplikací, jednoduše tak získáte přehled o veškerých svých fyzických (i stravovacích) výkonech - pěkně na jednom místě.

 

A pro ty, kdo rádi soutěží, má S Health další užitečnou vychytávku. Pokud se registrujete pod vlastním telefonním číslem, můžete své pokroky porovnávat s přáteli ze svého telefonního seznamu, kteří aplikaci také používají.

 

Mimochodem, Samsung Health není jedinou aplikací, která shromažďuje informace o vašem pokroku a data z jiných fitness aplikací. Podobnou službu poskytuje třeba i Google Fit, nenabízí ale tolik propracované funkce jako Samsung Health. Na druhou stranu některé fitness aplikace, které dosud není možné synchronizovat s S Health, je možné synchronizovat právě s Google Fit (což je případ třeba populárních Kalorických tabulek nebo běžecké aplikace Runtastic).

 

Samsung Health i Google Fit si můžete zdarma stáhnout na kterýkoliv mobilní telefon s operačním systémem Android.

 

4 aplikace pro začínající i pokročilé běžce

 

První sportovní krůčky už za sebou máte a přemýšlíte, kudy dál? Vyzkoušejte některou z top běžeckých aplikací na Google Play. Právě ty patří k tomu nejlepšímu, co dnes na poli fitness vychytávek najdete.

 

Oblíbené aplikace pro běžce kolem sebe shromažďují obrovskou komunitu fanoušků po celém světě, většina z nich navíc funguje naprosto „bezúdržbově”: automaticky detekují váš pohyb, sledují vás prostřednictvím GPS, a jakmile se připojí na wi-fi, dokážou zpětně všechna data o vaší trase i rychlosti zaznamenat a uchovat.

 

Abyste se na Google Play neztratili, připravili jsme pro vás přehled těch nejpopulárnějších.

 

Endomondo: váš vlastní běžecký plán

 

Tohle jméno určitě neslyšíte poprvé. Endomondo se už dlouhodobě drží na špici zájmu především pravidelných běžců a není se čemu divit. V základní podobě, kterou stáhnete zdarma, aplikace sleduje vaše výkony, kondici, pomáhá vám se zdoláváním jednotlivých výzev (doslova vás bude při běhu koučovat), a jste-li připojeni k wi-fi, můžete své výsledky porovnávat s přáteli. Všechna vaše data se zároveň automaticky synchronizují s vaším profilem na www.endomondo.com.

 

Pokud vám základní verze aplikace nestačí, můžete si připlatit buď 130 korun měsíčně, nebo 650 korun ročně. Získáte za to osobní tréninkový plán, souhrnné statistiky přímo v mobilní aplikaci, informace o počasí a ještě lepší motivaci pro vaše výkony.

 

Právě osobní tréninkový plán v placené verzi je to, co z Endomonda udělalo tak oblíbenou aplikaci u všech, co to s běháním myslí vážně. Aplikace vám totiž na základě dosavadních dat a cílů, jichž chcete dosáhnout, vytvoří plán přímo na míru pro vás, jako od osobního trenéra. Poté můžete v aplikaci sledovat, jak se vám ho daří plnit, a přímo v telefonu uvidíte, jaký běh vás dnes čeká.

 

Mimochodem, Endomondo si bude dobře rozumět s vašimi chytrými hodinkami s operačním systémem Android, bluetooth hrudním pásem i s aplikacemi Samsung Health a Google Fit.

 

Runtastic: integrovaný přehrávač i dlouhodobá data

 

Stejně jako Endomondo, i Runtastic se může pochlubit dlouhou historií a obrovskou komunitou uživatelů po celém světě. Svou popularitu si aplikace získala už v neplacené verzi: zaznamenává vaši trasu včetně času a mezičasů, umožňuje nahlédnout do běžecké historie a sdílet vaše úspěchy na sociálních sítích, povzbuzuje vás a zároveň vytváří přehledné grafy s veškerými informacemi o vašem běhu. Velkou výhodou Runtasticu je také integrovaný přehrávač hudby, který aplikace nabízí už v základní variantě.

 

Přestože příležitostní běžci si s neplacenou verzí aplikace zřejmě vystačí, ti zapálenější by mohli ocenit i její pokročilé funkce. Odemknete je prostřednictvím předplatného, přičemž nejlevněji vás vyjde to roční (v přepočtu přibližně na 120 korun měsíčně).

 

A co dostanete? Sledování tepové frekvence, hydratace i počasí, automatické pauzování nebo možnost připojit k aplikaci chytré hodinky. Jako sportovci ale nejspíš oceníte především obrovskou zásobárnu tréninkových plánů, z nichž už stačí jen vybrat ten pravý pro vás, nebo výživové plány, hlasového trenéra a instruktážní videa.

 

Svá (nejen) běžecká data z Runtasticu můžete snadno synchronizovat s aplikací Google Fit.

 

Nike Run Club: přizpůsobí se vašim výkonům

 

Hlavním heslem téhle populární apky je: dostat z každého to nejlepší! A Nike Run Club na to jde chytře. Můžete si tak sice vybrat některý z připravených běžeckých plánů, aplikace ho ale bude dynamicky upravovat podle toho, jaké budou vaše skutečné výkony. Jak totiž vývojáři oblíbené aplikace věří, právě to je cesta, jak ze sportovce dostat maximum.

 

Aplikace myslí úplně na všechno, takže si do ní můžete snadno zaznamenat třeba i to, v jakých botách jste tentokrát běželi. Jednoduše tak poznáte, které toho za sebou už mají hodně a měli byste je raději vyměnit. Kromě toho obsahuje i všechny standardní funkce: možnost sdílet své výsledky s přáteli, propojit se s běžeckou komunitou po celém světě a synchronizovat data s vaším účtem Google Fit (stejně jako Runstastic, ani Nike Run Club bohužel zatím není možné synchronizovat do Samsung Health).

 

Superlife: běžecký deníček i sociální síť

 

Už Komenský věděl, že se člověk nejlépe učí tehdy, když si hraje. Inspirovali se tím i vývojáři populárního (nejen) běžeckého deníčku Superlife.

 

Jeho princip je jednoduchý: aplikace sleduje, kolik toho během dne ujdete, uběhnete nebo třeba ujedete na kole, a přehledně mapuje nejen jednotlivé trasy, ale i jejich čas. Potud se v ničem neliší od podobných aplikací, vývojáři Superlife šli ale dál. Vytvořili totiž vlastní sociální síť, ve které můžete publikovat své výsledky, chlubit se rekordy a v neposlední řadě přijímat výzvy od dalších uživatelů.

 

Cíle vám tak stanovuje samotná komunita, a jak odborníci potvrzují, právě to může být pro mnohé z nás tou největší motivací. Nikdo se přeci nechce ztrapnit před svými přáteli, co říkáte?

 

Yoga Studio: dostaňte se do formy s jógou

 

Běhání nebo jízda na kole samozřejmě nejsou pro každého. Máme proto i jeden tip pro ty z vás, kdo raději cvičí v klidu domova, a zároveň při tom chtějí ulevit nejen tělu, ale i mysli. Jednoduše: zkuste to s jógou.

 

Aplikací, které vám pomohou s jógovými začátky, je snad ještě víc než těch běžeckých, proto jsme pro vás vybrali tu, kterou milují odborníci i běžní uživatelé. Je totiž skutečně pro každého.

 

Yoga Studio nabízí víc než 70 lekcí, rozdělených podle toho, zda se chcete protáhnout, zlepšovat rovnováhu, nebo získat sílu. Pokud ale chcete, můžete si vytvořit i vlastní lekci: stačí si vybrat z více než 300 pozic (jejich součástí je i detailní popis a související rady), ze kterých pak snadno sestavíte lekci přesně podle svých potřeb.

 

Aby aplikace fungovala, potřebujete připojení k wi-fi, skvělá zpráva ovšem je, že si jednotlivá videa můžete stáhnout a cvičit i v off-line režimu.

 

Kalorické tabulky: tělo se dělá v kuchyni

 

Jak vám potvrdí každý dobrý trenér: můžete cvičit od rána do večera, ale pokud svému novému režimu nepřizpůsobíte i stravu, budete na výsledky čekat věčně.

 

Mučit se v posilovně nebo na běžeckém pásu zkrátka nestačí. Abyste to ale se změnou jídelníčku neměli tak těžké, máme pro vás tip na jednu super apku. Jmenuje se Kalorické tabulky, pochází z dílny českých vývojářů a už několik let pomáhá s hubnutím desetitisícům uživatelů nejen v Česku.

 

Princip, na kterém funguje, je jednoduchý. Poté, co vyplníte údaje o své váze, výšce a pohybové aktivitě, za vás aplikace spočítá váš ideální denní příjem, a to včetně všech základních makroživin: sacharidů, bílkovin a tuků.

 

Na vás pak je poctivě vyplňovat vše, co během dne sníte (mimochodem, aplikace umí číst i čárové kódy většiny potravin) a kolik toho odcvičíte (Kalorické tabulky započítávají i váš konkrétní denní výdej energie). Pak už zbývá jediné: sledovat, jak se vám daří (nebo nedaří) plnit své stravovací cíle.

 

Největší výhoda Kalorických tabulek? Dokonalý přehled. Zatímco někteří uživatelé díky nim zjistí, že za jejich o číslo větší kalhoty může průběžné uzobávání dobrot z lednice, jiní přijdou na to, že nehubnou proto, že jedí zkrátka málo. Chcete-li zjistit, do které skupiny patříte vy, není nic jednoduššího než Kalorické tabulky vyzkoušet, na Google Play je stáhnete zdarma.

 

Mimochodem, Kalorické tabulky si dobře rozumí s Google Fit, obě aplikace mezi sebou dokážou synchronizovat vaši hmotnost i aktivity.

 

Tip na závěr: Geocaching do kapsy

 

Bojíte se, že u sportu ani zdravého jídla nevydržíte, a přesto se v novém roce chcete dostat do fyzické i psychické formy? Zkuste si z nového životního stylu udělat hru a ani si nevšimnete, že vlastně „cvičíte”. Jak na to?

 

Krok jedna: zdarma si stáhněte aplikaci Geocaching. Krok dva: vyrazte na lov své první „kešky”. Krok tři: propadněte kouzlu hledání a sdílení svých zážitků s komunitou po celém světě.

 

Co si budeme povídat: právě chůze je tím nejpřirozenějším a nejzdravějším pohybem, který nám ale v moderní době chybí stále víc a víc. Pokud vás bezcílné procházky nebaví, aplikaci Geocaching musíte rozhodně vyzkoušet. Možná díky ní zjistíte, že chůzi vlastně milujete :-)

 

Ať se vám vaše (nejen) fitness sny v novém roce daří!

 

Autor: Alžběta Švarcová

 

V diskuzi se můžete podělit o svoje zkušenosti s aplikacemi pro Android. Brzy přineseme další článek pro iOS.