Na co si dát pozor, pokud kupujete bezdrátový Wi-Fi router

Na co si dát pozor, pokud kupujeme bezdrátový Wi-Fi router

Každý, kdo se vydá do obchodu s hardwarem nebo nakupuje online, bude při hledání vhodného bezdrátového (Wi-Fi) routeru či přístupového bodu (access pointu) konfrontován s matoucím množstvím technických termínů a parametrů. Jedním z prvních kroků je volba mezi jednopásmovým (single-band) a dvoupásmovým (dual-band) zařízením. Dále vybíráte typ podporované sítě (protokolu) pro bezdrátový přenos dat, kterým může být například 802.11a, 802.11b/g/n či 802.11ac.

Aby toho nebylo málo, měli byste rozumět pojmům, jako je kompatibilita či přenosová rychlost, a umět odhadnout, jak vysoká by asi měla být, aby dokázala pokrýt vaše běžné domácí či kancelářské potřeby. Učit se těmto znalostem může být zejména pro laiky frustrující zkušenost. Proto vám tento průvodce pomůže osvětlit základní problematiku, v důsledku čehož budete moci navždy odložit klasický síťový kabel a přejít na plně bezdrátovou komunikaci.

Dosah bezdrátových routerů

Jednou z důležitých vlastností bezdrátového routeru je dosah jeho signálu. Rozdíl mezi jednopásmovým a dvoupásmovým routerem je z hlediska tohoto aspektu poměrně významný. Následující tabulka popisuje rozdíly v mezi jednotlivými technologiemi pro domácnosti.

 

Typ routeru

Informace o dosahu signálu a technologii domácího WiFi routeru.

Jednopásmový bezdrátový router pásmo 2,4 GHz

Pásmo 2,4 GHz má zásadní výhodu, a to velmi dobré vlastnosti při průchodu překážkami. Čím nižší je frekvence, tím lépe prochází překážkami v prostoru. Jenomže WiFi první generace měla přenášet 2, později 11 Mbps. A uvolňování kmitočtových pásem pro nějakou novou technologii je složitý proces. A původnímu pásmu tedy nezbylo více nežli 83,5 MHz v celkové porci přídělu kmitočtů. Vývojem a postupem času začal být standard využívat jako základní kanál 20 MHz. To by tak moc nevadilo, pokud se relativně blízko sebe nachází větší počet routerů pracujících v témže pásmu, protože jejich signály se mohou vzájemně rušit. Například ve velkých panelových domech je 2,4 GHz pásmo zoufale obsazené, signály tolika routerů se prostě ruší. Logika WiFi zařízení sníží počet dat přenesených za vzteřinu. To zcela neodvolatelně způsobí snížení komfortu používání a stížnosti na poskytovatele. Tady ale pomůže pouze výměna modemu za vícepásmový. 

Moderní, a velmi rozšířený WiFi protokol 802.11ac umožní efektivně přenášet v pásmu 2,4 GHz skoro 90 Mbps pro stahování dat ze serverů v internetu.

Výrobci uvádějí rychlosti modulační, je to hezčí číslo a parádní marketing. Bohužel domácí uživatele to mate. Pro přenos dat je rychlost zhruba poloviční a omezená rychlostí portů.

Dvoupásmový bezdrátový router

Dvoupásmový router pracuje ve frekvenčních pásmech 2,4 GHz a 5 GHz. Nově přidané pásmo pro WiFi má možnost používat až 455 MHz, takže se i při větší šíři zabraného vysílacího kanálu jednotlivé domácnosti neruší. Zařízení v režimu AUTO snadno najdou volný kanál. Nevýhodou je obtížné procházení stavebními překážkami. Na druhou stranu nehrozí takové přeslechy mezi domácnostmi v domě.

Moderní dvoupásmové modemy standardu 802.11ac přenáší v pásmu 5 GHz téměř 900 Mbps dat. Jsou vhodné i pro odbavení náročného provozu. Použitím rychlejšího procesoru u dražších modelů zařízení rychleji odbavuje i desítky připojených zařízení.

Počet připojených klientů také hraje roli v kvalitě domácí sítě. Vyšší třída routerů dokáže obsluhovat klienty podle síly signálu, přepíná pásma podle vzdálenosti klinta a síly signálu.

Třípásmový

bezdrátový router

Nebudete mi věřit, ale vývoj šel tak daleko, že existují i routery pro pásmo 60 GHz. Tak vysoká frekvence v protokolu 802.11ad pokryje pouze jednu místnost, zdí neprojde vůbec. To je velká výhoda, kapacita přenosu je klidně několik Gigabit za sekundu. K čemu je to dobré? Ve velkých kancelářích se stovkami zařízení, ve vývojových centech, nebo pro komunikaci mezi stroji ve výrobních halách. V blízké budoucnosti budeme používat pásmo 60 GHz při připojování zařízení Virtuální reality.

Díky narůstající masové výrobě klesla cena takového zařízení pod 5 000 CZK. V brzké době bude tento standard pronikat i do zařízení nižší nežli špičkové kategorie.

 

Pokud nejste nadšenci do hraní náročných online her nebo streamování obsahu s vysokým rozlišením, pak je pro vás jednopásmový router levnější a naprosto rozumnou volbou. Nákupem dvoupásmového routeru pro vaši domácnost nebo kancelář si na druhou stranu ponecháte otevřenou možnost budoucího streamování v HD kvalitě prostřednictvím online služeb, jako jsou Netflix, Hulu, Amazon a mnoha dalších.

Na rychlosti routeru záleží

Dalším důležitým aspektem bezdrátového směrovače je rychlost. Nikdo nechce ztrácet čas čekáním na načtení webových stránek, nehledě na to, že rychlost bezdrátového routeru snadno ovlivní produktivitu zaměstnanců v práci. Obecně řečeno platí, že naprostá většina bezdrátových zařízení dnes ještě stále pracuje v pásmu signálu 2,4 GHz. Řadí se mezi ně například levné a mainstreamové mobilní telefony, tablety, starší notebooky a jiná elektronická zařízení. Uživatelé, kteří mají více počítačů, Maců, telefonů nebo elektronických zařízení, které běží v tomto pásmu, mohou na svém připojení k síti zaznamenat přetížení signálu a zpomalení nebo i špatný signál v důsledku rušení jiným zařízením. Dražší a kvalitnější elektronika, jako jsou smart televize, výkonné notebooky či drahé smarphony, už dnes běžně bývají vybavené WiFi přijímačem podporujícím obě frekvence. Nicméně máte-li možnost zvolit si bezdrátový router se dvěma pásmy, je taková volba z pohledu rychlosti určitě rozumnější, pokud tomu vaše potřeby a rozpočet odpovídají.

Další aspekty při výběru bezdrátového routeru

Kromě prvotních úvah o dosahu signálu a rychlosti Wi-Fi existuje několik dalších důvodů, které by kupující měl zvažovat při rozhodování se, který typ routeru si zakoupit. Následující tabulka shrnuje nejběžnější kategorie použití a s nimi obvykle související nároky.

Použití routeru

Popis

Použití internetu

Způsob, jakým domov nebo kancelář využívá svůj internet, výrazně ovlivňuje typ Wi-Fi routeru, který budete potřebovat. Například ti, kteří používají spoustu online multimediálních streamovacích aplikací, které zahrnují přenos zvuku a/nebo videa, nebo například hrají datově náročné online hry, nepochybně využijí plný potenciál dvoupásmového routeru. Naproti tomu ti, kdo používají svůj počítač pro jednoduché surfování po síti a e-mail, si v klidu vystačí s levným bezdrátovým routerem vybaveným podporou pouze jednoho pásma.

Doplněk novému hardwaru

Nové počítače, Macy a spotřební zařízení, jako jsou digitální videorekordéry (DVR) nebo kabelové boxy, zpravidla vždy obsahují výkonnější Wi-Fi adaptéry. Pro takové případy je docela rozumné zakoupit si dvoupásmový router, který nebude zbytečně omezovat výkonnostní potenciál těchto moderních zařízení.

Připravenost na budoucnost

Kupující by měli při zvažování volby routeru přemýšlet o budoucnosti. Ti, kteří uvažují o upgradu, rozšíření rodiny o potomka, nebo o přidání nových online zařízení do svých domovů, mohou s klidným svědomím investovat do dvoupásmového routeru, který lépe vyhoví těmto vyšším nárokům ve využívání internetu souvisejících se změnou životního stylu. 

Kabelové připojení

Některé bezdrátové routery obsahují ethernetové porty, které uživatelům umožňují připojit k routeru ethernetový kabel ze svých notebooků nebo stolních počítačů. Tím mohou dosáhnout rychlejšího připojení k internetu skrze kabel. Při volbě mezi jednopásmovými nebo dvoupásmovými routery je to funkce, kterou je radno zvážit. Takovéto navýšení rychlosti a možnost připojení pevné linky k routeru může mít své výhody.

Zabezpečení

Zatímco bezpečnost nemusí být pro většinu kupujících nijak zásadní prioritou, stojí za zvážení, zejména pokud budete router používat na pracovišti. Jak jednopásmové, tak i dvoupásmové verze mohou mít vestavěný šifrovací a bezpečnostní software pro nastavení vlastních hesel. Softwarová výbava může také zahrnovat možnost změny vysílacích kanálů, na nichž bezdrátový router vysílá svůj signál. To je zvlášť užitečné v domácnostech, kde může docházet k rušení signálu s mobilními telefony či Bluetooth zařízeními.

Kolik dnes router stojí?

Jestliže kupující dobře zvážil své potřeby a technické aspekty té které varianty bezdrátového routeru, je nejvyšší čas přemýšlet o tom, kolik je ochoten za nový produkt utratit. Jednoduše řečeno, dvoupásmový router je o poznání dražší než varianty s jedním pásmem. Slušný router s jedním pásmem bez problémů pořídíte od 500 do 1000 Kč, zatímco za dvoupásmový produkt v průměru zaplatíte minimálně dvojnásobek až trojnásobek této částky, u špičkových modelů však ještě mnohem více.

Combo routery pracující v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz samozřejmě přidají hodně muziky navíc, ale také mohou výrazně zvýšit pořizovací náklady, jak již bylo řečeno. Některé routery obsahují dokonce větší počet vysílačů a antén, které slouží jako extendér dosahu. Dobrou zprávou je, že mnoho výrobců dnes přímo na krabici produktu uvádí doporučená potenciální využití pro každý konkrétní model.

Mám router. Ale kam s ním?

Ač to může vypadat jako banalita, umístění routeru samo o sobě může mít obrovský vliv na celkovou kvalitu a rychlost bezdrátového signálu, skrze který se připojujete k síti. Pro nejsilnější signál, optimální rychlost a nejširší oblast pokrytí je pochopitelně nejvhodnější umístit router do středu vaší domácnosti či kanceláře, a to co nejdále od případných stěn či jiných překážek. Raději se vyhněte instalaci routeru do skříně nebo do nějaké malé oddělené místnosti, jako je například komora, serverovna nebo nedejbože garáž či sklep.

Jak již bylo naznačeno, signál v pásmu 2,4 GHz projde s obtížemi 1-2 zdmi, ale pro pásmo 5 GHz už bohužel musíte mít volný prostor mezi vysílačem a příjímačem, jinak se nepřipojíte. Je to proto, že průchod signálu prakticky jakoukoli překážkou způsobuje ztrátu některých datových segmentů, které je tak nutné odeslat znovu, což vede ke zpomalení nebo i ztrátě spojení. Samozřejmě ale hodně záleží na tloušťce stěn a použitém materiálu. Pokud budete k internetu připojovat pouze jeden domácí počítač, je optimální router umístit co nejblíže k němu.

Závěr

Nákup Wi-Fi pro domácnost je poměrně jednoduchý proces, jakmile víte, k jakému účelu jej budete používat, a funkce, které byste chtěli mít. Zvažte, jak moc budete vytěžovat své internetové připojení, zda budou všichni uživatelé ve stejné místnosti a jak velký je tento prostor, zda jsou mezi routerem a příjímačem nějaké fyzické překážky, a jaká přenosová rychlost odpovídá vašim potřebám. Rychlé WiFi protokoly najdeme i v pásmu 2,4 GHz, ale při špatně zvoleném routeru s nízkým výkonem může rozdíl mezi oběma pásmy také vypadat jako závod zajíce s želvou, zvlášť při vysokém vytížení.

Dále byste měli zvážit, kolik jste ochotni utratit na svůj router. Přemýšlejte také o věku hardwaru, který již vlastníte. Nové televizory, herní konzole a digitální videorekordéry dnes běžné obsahují bezdrátové adaptéry, které vám umožní snadné připojení k routeru. Bezdrátové Wi-Fi routery pracující v pásmu 5 GHz jsou k těmto zařízením obecně doporučovány, ale stejně tak i pro budoucí upgrady z jednopásmové varianty, která z nějakého důvodu přestala být dostačující.

Dobré je také zhodnotit, jak staré zařízení v domácí síti používáte. Nekterá zařízení standard bezdrátové komunikace 5 GHz nepoužávají. A nedostatečnou rychlost komunikace u starého notebooku s WiFinou standardu aktuálního v době textového internetu také nový router zrychlit nemůže. 

 

Autor: Lukáš Beňa, odborný poradce Jakub Moník