Kryptoměny – velká bublina nebo budoucnost?

06.02.2018
Štítky: 
Kryptoměny – velká bublina nebo budoucnost?

Kryptoměny jsou bezpochyby žhavým tématem, ať už jste je právě objevili a poprvé zaslechli pojem bitcoin, nebo je dávno těžíte. V poslední době uslyšíte, jak se o nich baví nejen „ajťácké“ kruhy a hipsteři z pražských Holešovic, kteří vysedávají v Paralelním Polis, ale i  „obyčejná“ veřejnost. A co to ty kryptoměny vlastně jsou?

Kryptoměna je digitální měnou. Lze v ní posílat transakce po celém světě, můžete do ní investovat nebo si s ní úplně jednoduše koupit kávu či zaplatit za nový počítač (zatím na vybraných místech). Nejznámější a nejrozšířenější je bitcoin, zároveň i nejstarší kryptoměna, která stála na startu, a to v roce 2009, kdy svět zažíval velkou finanční krizi.

Finanční instituce, které se koncem minulé dekády dostaly díky investování svých zisků stále rizikovějším způsobem do velkých problémů, zachraňovaly státy svými zásahy. Právě i tato centralizace moci a sil mohla dopomoci k rychlejšímu vzniku decentralizovaného systému digitálních měn neboli kryptoměn. V roce 2009 dal anonymní vývojář nebo skupina vývojářů vystupující pod přezdívkou Satoshi Nakamoto vzniknout první kryptoměně Bitcoin. V roce 2011 si kryptoměn začaly všímat ekonomické subjekty a o dva roky později i veřejnost. V roce 2013 se také kryptoměny začaly využívat jako investiční nástroje.

Jak kryptoměny fungují

Proč tedy kryptoměny vznikly a jsou tak populární? Původně vznikaly jako programátorský koncept decentralizované neovlivnitelné, nepadělatelné anonymní měny. Měly umožnit převést anonymně velké množství peněz kamkoliv na světě ve velmi rychlém čase a s nízkými nebo žádnými poplatky.

Za hlavní charakteristiky a zároveň důvody úspěchu kryptoměn lze tedy považovat:

  • otevřenost a transparentnost
  • prozatím ji nereguluje žádná veřejná instituce
  • decentralizace
  • nízké poplatky za transakce.

Transparentnost je zajištěna díky technologii blockchain, tzv. účetní knize kryptoměn. Blockchain je distribuovaná decentralizovaná databáze, která uchovává všechny transakce v kryptoměnách provedené. Fakt, že je distribuovaná znamená, že neexistuje žádný centrální bod nebo jeden server, který by uchovával informace. Každý uživatel je hlavním uzlem systému a má k dispozici originální verzi všech informací v tomto systému.

Každá transakce je chráněna speciálně šifrovaným elektronickým podpisem, kterým musí být před odesláním validována. To umožňuje najít vlastníka každé konkrétní skupiny mincí.

 

Kryptoměnu můžete začít poměrně rychle těžit i vy sami. Stručným prvotním návodem mohou být následující kroky:

  • vybrat si, kterou kryptoměnu chcete těžit
  • zajistit si co nejlepší hardware pro těžbu
  • stáhnou si volně přístupný software pro těžbu vybrané kryptoměny.

 

Jak už bylo výše zmíněno, kryptoměnami, konkrétně bitcoinem můžete například zaplatit kávu i u nás v České republice. Zajet si na ni můžete například do pražské kavárny Paralelní Polis. Bitcoiny ale můžete platit i na eshopu alza.cz. Pokud si to chcete vyzkoušet, jak se dají nakoupit? Možností je více.

  • obstarat si peněženku (doporučuje se spíše offline, například Bitcoin Wallet)
  • nakoupit přes systémy např. český Simplecoin nebo zahraniční Cionbase, nebo v bitcoinmatu (Paralelní Polis v pražských Holešovicích nebo v Alze, taktéž v Holešovicích)

Pokud všechny nakoupené bitcoiny neutratíte, můžete si je ponechat na dlouhodobou investici.

 

Do jaké kryptoměny investovat?

Kryptoměna není jen bitcoin, aktuálně jich existuje přes 1 100. Mezi nejznámější patří kromě bitcoinu také ethereum, litecoin nebo aktuálně 2. nejvýznamější ripple. Ripple předstihl v prosinci 2017 ethereum díky svému obrovskému růstu, který v loňském roce představoval více než 20 000 %.

Během následujících 3-5 let by měla bitcoin na vedoucí pozici nahradit jiná kryptoměna. Pokud se rozhodnete je využít jako investiční nástroj, jak vybrat tu správnou? Je potřeba zvažovat následující hlediska.

  • tým vývojářů, který za ní stojí a jeho zkušenosti s vývojem kryptoměn
  • cíl, s jakým je kryptoměna vytvořená (řeší její vznik nějaký konkrétní problém, nebo je vytvořena pouze za účelem výdělku?)
  • v jaké je vývojové fázi, jak dlouho je  již na trhu.

Důležité je si uvědomit, že oproti tradičním investičním nástrojům se investice do kryptoměn vyznačují vysokou volatilitou (tj. kolísání hodnoty, a tedy i výnosu), proto se doporučuje investovat pouze takovou částku, kterou jste ochotni ztratit.

Kurzy, za které lze nakoupit, se mezi jednotlivými kryptoměnami velmi liší. Pro příklad lze uvést částky, za které bylo možné nakoupit jednu minci kryptoměny k 4. 1. 2018

Bitcoin: 14 607, 65 USD (310 237 Kč)

Litecoin: 233, 66 USD (4 962 Kč)

Ethereum: 933, 10 USD (19 817 Kč)

Ripple: 3, 0811 USD (65 Kč)

Kurzy se velmi rychle mění v rámci několika dní či týdnů. Proto se ozývají i hlasy, které od investování do kryptoměn zrazují. Například za rychlým růstem bitcoinu v r. 2017 vidí skeptici především bublinu, která může velmi rychle zase prasknout. Již ke konci ledna 2018 začal pád ceny Bitcoinu zpátky pod 10 000 USD. V prvním únorovém týdnu došlo k zachycení dna okolo 6 000 USD a hodnota digitální mince začala opět růst. 

Současně s poklesem ceny Bitcoinu došlo i k poklesu ostatních kryptoměn. Takový vývoj se ale může rychle zvrátit a cena začne opět růst, případně dojde k zafixování příliš volatilního kurzu a konečně bude možné začít kryptoměny používat jako běžné platidlo. 

Kryptoměny v budoucnu

Do budoucna mají s kryptoměnami velké plány i finanční instituce. Investiční banky uvažují, zda budou kryptoměny zařazovat do svých portfolií. Centrální banky zemí zase zvažují, jak kryptoměny uchopit a zda je regulovat. Případně plánují vytvoření svých vlastních. Mezi takové země patří například Velká Británie, která pracuje na vývoji RSCoinu, jež má být navázán na libru. Venezuela zase zvažuje navázání státní kryptoměny na ropu.

České zákony vnímají kryptoměnu spíše jako komoditu než měnu. ČNB se proto  nyní její regulaci věnovat nehodlá (stejně jako není regulováno například obchodování se zlatem).

 

Autor: Johana Nádvorníková, Jakub Moník

Zdroje:

https://kryptomagazin.sk/kryptomeny-uvod-pro-tatiky/

http://kryptomeny.webnode.cz/jak-nakupovat/

https://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/bitcoin-ma-dalsiho-pronasledovatele-na-pozici-druhe-nejvetsi-kryptomeny-se-ocitl-ripple-1341646

https://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/meny/bitcoinova-bublina-jine-kryptomeny-vynaseji-jeste-vic-1340937

https://www.alza.cz/mining/18862055.htm

https://www.info.cz/byznys/svet-resi-regulaci-bitcoinu-cnb-to-naopak-nechava-chladnou-a-ministerstvo-varuje-pred-danemi-20911.html

http://www.kurzy.cz/kryptomeny/

https://www.w4t.cz/ktere-kryptomeny-mohou-v-pristim-roce-sesadit-bitcoin-z-trunu-66170/

https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/84091/bitcoin-je-mrtvy-at-zije-rscoin-velka-britanie-zvazuje-urychlene-zavedeni-statni-kryptomeny.html