Jak na lepší připojení k internetu

01.05.2018
Štítky: 

Od dob svého masového rozšíření se kvalita připojení k internetu výrazně zlepšila, rychlost je oproti devadesátým letům minulého století výrazně vyšší. Přesto se může stát, že s kvalitou a svižností vašeho připojení nebudete zcela spokojeni. Co můžete udělat pro lepší internet u vás doma?

Možnosti internetového připojení

Kvalita a rychlost internetového připojení závisí z velké části na jeho způsobu. Mezi nejčastější současné možnosti připojení k internetu patří ADSL (případně novější VDSL), využívající důvěrně známého připojení za pomocí klasických telefonních kabelů. Nevýhodou ADSL bývá nestabilní rychlost nebo pomalejší rychlost nahrávání, dalším problémem může být agregace, kdy více uživatelů sdílí vyhrazenou rychlost a ve špičce může docházet ke zpomalení připojení.

Další možností může být kabelové připojení, které je často nabízeno v balíčcích spolu s televizními službami. Kabelové připojení nabízí možnosti vyšších rychlostí připojení, jeho dostupnost je ale závislá na existujících vybudovaných sítích, které se zatím nacházejí převážně v lukrativnějších, hustěji osídlených lokalitách.

Mezi novější a nejrychlejší tipy připojení patří internet, vedený optickými vlákny. Výhodou je stabilnější a rychlejší připojení, na kterém má zásluhu charakter optických vláken, vyznačující se ohebností a vysokou odolností vůči vnějším vlivům. Připojení pomocí optických vláken ale zatím není ještě příliš rozšířené.

Nejrůznější poskytovatelé nabízí i jiné způsoby připojení včetně bezdrátového. To může sice působit lákavě, má však své nevýhody.

Router jako klíč ke kvalitnímu připojení

Jedním z klíčových faktorů vyhovujícího internetového připojení je správně zvolené umístění Wi-Fi routeru. Ten by se měl v ideálním případě nacházet uprostřed prostoru, který potřebujete pokrýt signálem. Router by pokud možno neměl ležet na zemi – vždy uděláte lépe, když ho umístíte na nábytek nebo na zeď ve výši očí. Pokuste se router neumisťovat v blízkosti dalších elektrických spotřebičů, které by mohly narušovat signál. Svou roli hraje i nastavení antén. Většina běžně dostupných routerů disponuje všesměrovými anténami. Pro pokrytí jednoho patra se doporučuje namířit antény mírně od sebe, pro pokrytí dvou pater je lepší, aby antény svíraly úhel 45°.

Svou roli hraje i to, jak starý je váš router – není potřeba měnit toto zařízení každý rok, je ale nutné mít na paměti, že s postupem let jeho výkonnost klesá, protože se zvyšují nároky na připojení.

Pokud vám dělá starost rozsah signálu, můžete si pomoci nejrůznějšími doplňky. Extendery, které se zapojují do běžných zásuvek, dokáží signál z vašeho domácího routeru rozšířit do dalších pater a místností. Existují ale i takzvané amplifiery – nejčastěji se podobají USB flash diskům a po jejich připojení k laptopu se zlepší kvalita příjmu signálu, ovšem pouze u zařízení, ke kterému je amplifier připojen.

Kdo mi dá víc?

Nabídky internetového připojení do nejrůznějších poskytovatelů mohou působit opravdu lákavě. Je potřeba dát si pozor na pasti v podobě frází „až XX Mbs“, „jen XX korun/měsíčně“ a podobně. Při volbě poskytovatele zvažte pečlivě své potřeby, lokalitu, ve které se nacházíte, a další faktory. Je potřeba mít také na paměti, že ne všechny služby jsou dostupné ve všech oblastech. Dostupnost služeb můžete snadno, rychle a spolehlivě zjistit za pomoci užitečných online nástrojů.

Když vám internet zpomaluje internet

Při řešení problémů s připojením je také důležité si uvědomit, že existují faktory, které vaše připojení mohou výrazně zpomalit, ale které vy můžete velice snadno ovlivnit. Spotřebu dat a plynulost připojení ovlivňují i zdánlivé maličkosti. Při prohlížení webu můžete povypínat prvky, které zrovna nevyužíváte, jako je grafika a videa – k tomu vám mohou pomoci nejrůznější blokátory obsahu. Některé prohlížeče nabízejí i různá rozšíření, s jejichž pomocí můžete nežádoucí obsah blokovat.

Důležitá je i volba správného prohlížeče. Na základě svých potřeb si můžete vybrat z nabídky „mainstreamových“ browserů (Chrome, Firefox, Edge, Safari, Opera…) nebo z těch, které jsou určeny uživatelům se specifickými potřebami (Maxthon, Tor, Vivaldi, Torch).

Zpomalení internetu může být ale také způsobené závažnými příčinami, jako je třeba infekce počítače. Za všech okolností je potřeba, abyste ve svém počítači měli vždy aktuální a plně funkční antivir a firewall, a to i u operačních systémů Linux a OS X / macOS, které obvykle nemají s infekcemi problémy. Neznedbávejte pravidelnou údržbu počítače, naučte se, jak se chránit před malwarem a vždy dodržujte základní pravidla bezpečnosti používání internetu.

Nejlepší internet ve Středočeském kraji poskytují UVT, Eurosignal, Ujezd.net