Jak je to s bezpečností veřejných Wi-Fi?

18.08.2018

Letní dovolené svádí k používání veřejných a nezabezpečených sítí Wi-Fi. Surfování zdarma se ale nemusí uživatelům vyplatit. Přečtěte si článek o bezpečnosti veřejných Wi-Fi, který přebíráme s laskavým svolením jeho autora Jana Potůčka.

Nechce se vám na dovolené v zahraničí platit za internetové připojení v hotelu a raději spoléháte na volně přístupné Wi-Fi sítě v restauracích a kavárnách? Nemusí to být tak výhodné, jak se může na první pohled zdát. Veřejné a nezabezpečené Wi-Fi sítě přitahují pozornost nejen internetu chtivých turistů, ale také hackerů, kteří dokáží prostřednictvím monitorování sítě sledovat veškerou internetovou komunikaci z vašeho zařízení. Zejména pak ve chvíli, kdy vstupujete na nezabezpečené internetové stránky.

Pokud se na takových stránkách přihlašujete k internetovému účtu, útočník může získat vaše přihlašovací údaje a pokusit se je použít pro přihlášení k službám jako je e-mail nebo účty na sociálních sítích. Mnoho uživatelů totiž podléhá zlozvyku používat stejné heslo a případně i login pro několik internetových služeb najednou. Návštěva restaurace spojená se surfováním na veřejné síti Wi-Fi tak může dotyčného stát jeho internetovou identitu. Útočník může přes router, který šíří veřejnou Wi-Fi, sledovat všechna připojená zařízení.

Výjimkou nejsou ani případy, kdy si útočníci na nějakém veřejném místě zřídí vlastní otevřenou Wi-Fi síť, která slouží výhradně k útokům na uživatele. Název sítě může evokovat, že jde o oficiální službu poskytovanou např. provozovatelem letiště, kavárny nebo obchodního centra. Pokusy, které opakovaně provedly různé bezpečnostní společnosti na celém světě potvrdily, že důvěřivost uživatelů je velká. K nezabezpečené veřejné Wi-Fi se připojilo vysoké procento uživatelů.

Jak tedy bezpečně surfovat na Wi-Fi sítích, ať už v České republice nebo v zahraničí? Jednak dávejte přednost oficiálním sítím, a pokud to je možné, připojujte se přes VPN – virtuální privátní síť vytvořenou mezi vámi a vzdáleným VPN serverem. Tento způsob komunikace je vůbec nejbezpečnější, protože vytváří mezi vaším zařízením a VPN serverem zašifrované spojení a nikdo, kdo je připojen do stejné Wi-Fi sítě jako vy, nemůže vaši komunikaci rozluštit.

Autorem článku, původně zveřejněného na webu Dvojklik.cz, je Jan Potůček - konzultant ve firmě TAKTIQ Communications a externí mediální zástupce společnosti ESET software. Coby publicista působil v řadě odborných webů včetně DigiZone.cz, který také vedl. Jan Potůček se ve volném čase věnuje chovu papoušků a vydává chovatelský web Ararauna.cz.