Internet nové generace. Co jsou 5G sítě, co nám přinesou a kdy se na ně můžeme těšit?

24.04.2019

V poslední době čím dál častěji slýcháme o 5G sítích - internetovém připojení páté generace. Nástupce stávajících 3G a 4G (LTE) sítí slibují vyšší přenosovou rychlost, lepší stabilitu, ale také širší možnosti nejen pro jednotlivce, ale i pro chytré domácnosti či chytrá města. Co to vlastně 5G  sítě jsou a kdy se dočkáme jejich používání na každodenní bázi?

Co jsou 5G sítě a jaké výhody skýtají?

5G je zkratka pro bezdrátové internetové připojení páté generace. Jejich nástup si určitě nepředstavujme tak, že stávající sítě budou jednoho dne “vypnuty” a dojde k jejich okamžité náhradě sítěmi páté generace. Nástup mobilních 5G sítí bude postupný a proběhne za současného fungování 3G a 4G sítí. Ve fixních sítích, tedy připojení pro domácnosti, 5G znamená využití nových pásem pro připojení domácností z přístupových bodů, na kterých dnes fungují především WiFi sítě. I WiFi má svoji novou generaci, které zásadně zpříjemní uživatelský komfort zákazníků. 

5G znamená především navyšování kvality a dostupnosti bezdrátových sítí. V současné době se mluví o průměrné rychlosti, dosahující za ideálních podmínek až 1GB/s, postupně by ale mohlo dojít k navýšení až na desítky, či možná stovky GB/s. To platí především pro pevné sítě, kde se dá dobře plánovat využití, v případě mobilních zákazníků očekáváme rozvoj hlavně v místech, kde bude soustředěno mnoho zákazníků - například výstaviště, koncertní haly a náměstí, pro případ setkání či demonstrací. Především zpočátku tak budou 5G sítě sloužit hlavně jako jakási nadstavba, podporující stávající připojení tam, kde bývá 4G přetížené. Umožní to především zcela nové frekvenční příděly, od 700 MHz po 60 GHz. Podmínkou zůstává možnost připojení na gigabitový backhaul, nejspíše optický. Bez kapacitních přípojných sítí je 5G pouze marketingová hračka. 

Ale k užití. Představa, že při čekání na autobus si díky 5G sítím budeme moci během chvilky stáhnout celovečerní film v HD kvalitě, je samozřejmě skvělá. V mobilní síti je ale třeba plánovat využití páteřní infrastruktury, proto je extrémně nepravděpodobné, že budou existovat mobilní tarify bez limitu stahování dat. I na trzích, kde jsou neomezené tarify skutečně dostupné, spočívá jejich „neomezenost“ v limitu na stovkách Gb. Pro běžné mobilní užití se takový limit nedá vyčerpat, dokonce ani pro umírněné domácí používání nebude mít uživatel s mobilní SIM kartou problém. Skutečně neomezená data dostanete až na domácí přípojce. Statistiky z bezdrátové sítě postavené na 5GHz ukazují, že měsíční spotřeba dat při využití IPTV služeb dosahuje spolehlivě řádu několika Terabytů. 

Zpátky k mobilním službám. 5G zde bude od počátku sloužit především pro účely takzvaného internetu věcí (IoT) - data, poskytovaná těmito sítěmi, budou pohánět nejenom chytré domácnosti, ale především prvky chytrých měst a vesnic. Takové účely ovšem splní i LTE sítě. V případě 5G ale technologie umožní stovky IoT SIM karet na jeden přípojný bod, operátoři tedy nebudou muset zvažovat zahlcení BTS požadavky na přenos.

Historie a budoucnost mobilních sítí až k 5G

Jak název napovídá, 5G sítím předcházely čtyři odlišné generace připojení. První generace představovala analogové mobilní připojení. Průkopníkem prvních digitálních mobilních technologií, jako je CDMA, GSM či TDMA, byla druhá generace, nesoucí označení 2G. 3G technologie přinesly nástup rychlostí od 200kb/s až o několik megabitů za sekundu, zatímco 4G technologie, jako je WiMAX či LTE, dosahují stovek megabitů za sekundu, v některých případech jde dokonce o rychlost v řádu gigabitů.

S každou další generací připojení dochází k rozšiřování možností připojení, zvyšování rychlosti a snižování latence, tedy doby, která uplyne mezi akcí (zadáním požadavku v podobě provedení jakékoliv akce na síti) a reakcí (splněním požadavku v podobě odezvy sítě).