Internet Explorer definitivně končí. Jaká byla jeho historie?

Internet Explorer definitivně končí. Jaká byla jeho historie?

15.06.2022

V jednom z našich dřívějších článků  jsme již před nějakou dobou informovali o tom, že se blíží konec kdysi velmi populárního internetového prohlížeč Internet Explorer z dílny společnosti Microsoft. Vzhledem k tomu, že se jednalo o relativně hojně využívaný prohlížeč, docházelo pochopitelně k postupnému konci. Definitivní konec Exploreru je ale v posledních dnech již doslova na dohled – firma plánuje ukončení jeho podpory u všech moderních verzí operačního systému Windows již na tento týden. 

 

Postupný konec

 

Podporu známého internetového prohlížeče od MIcrosoftu nebylo samozřejmě možné ukončit ze dne na den, ale jednalo o záležitost, která se postupně táhla několik let. Ještě v době koronavirové pandemie ukončil Microsoft podporu Internet Exploreru pro svou pracovní a studijní platformu MS Teams, kdy se veškeré odkazy z Teamsů automaticky spouštěly buďto v prostředí browseru Edge, nebo v prohlížeči, který určil uživatel. Postupem času se Microsoft k ukončení podpory pro Internet Explorer u svého kancelářského balíčku Microsoft Office (respektive Microsoft 365). Počínaje 15. červnem tohoto roku má technologický gigant Microsoft v plánu definitivně ukončit podporu Exploreru také pro operační systém Windows, kde od příslušného data bude coby nativní a hlavní prohlížeč fungovat Microsoft Edge. Uživatelé ale budou mít samozřejmě i nadále možnost zvolit si místo Edge jinou odpovídající alternativu.

 

Od hitu k vtípkům

 

Webový prohlížeč Internet Explorer je na trhu již od roku 1995, a ve své době se těšil velké popularitě. Kromě Windows byl časem k dispozici také pro počítače Macintosh (později Mac) od Applu, a Microsoft jej neustále vylepšoval a doplňoval o další funkce a služby. Když se přehoupla druhá polovina devadesátých let minulého století, začala Internet Exploreru růst poměrně schopná konkurence. Zatímco o některých prohlížečích, které tehdy Exploreru konkurovaly – například Netscape – dnes již jen tak neuslyšíme, jiné, jako je například Chrome od Googlu, Opera nebo třeba Firefox, si vybudovaly velmi dobrou reputaci. 

 

Přestože se Microsoft snažil na svém Exploreru i nadále pracovat, popularita prohlížeče začala postupně upadat. V roce 2005 se společnost Microsoft rozhodla ukončit podporu Exploreru pro počítače od Applu, v letech 2006 – 2007 začal Internet Explorer zaznamenávat pomalý, ale jistý propad na trhu. Podpora nových standardů trvala u Exploreru o něco déle než u konkurence, a začaly se množit také stížnosti ze strany uživatelů i firem. Explorer postupně získal pověst nepříliš spolehlivého, pomalého internetového prohlížeče, a stával se také vděčným terčem různých internetových vtípků. Jakmile Microsoft vydal svůj nový prohlížeč, nesoucí název Microsoft Edge, zájem o Explorer se prudce propadl, a míra jeho využití se od roku 2018 začala nebezpečně blížit nule. Odborníci nebo třeba i americká vláda vydali varování před potenciální nebezpečností Internet Exploreru, a společnost Microsoft jej dokonce časem přestala označovat za internetový prohlížeč.

 

Explorer je mrtev, ať žije Edge

 

V létě roku 2020 se v médiích objevily zprávy o tom, že se společnost MIcrosoft chystá postupně uložit Internet Explorer k ledu. Firma svým zákazníkům důrazně doporučovala přechod na Edge, a to jak z technických, tak i z bezpečnostních důvodů. Lidé nicméně dávali – a stále dávají – přednost jiným prohlížečům. Podle údajů společnosti Statcounter se největší popularitě těší Chrome od Googlu, v těsném závěsu je Safari od Applu a Firefox. Pokud se v současné chvíli poohlížíte po alternativním prohlížeči, nenechte si ujít naše příští články – v jednom z nich vám představíme různé webové prohlížeče se všemi jejich vlastnostmi, funkcemi a benefity.