HbbTV: Co přináší svět hybridní televizní zábavy?

Pojem Smart TV je ve společnosti poměrně známý a pravděpodobně každý z nás si dokáže představit, co taková televize umí. Základní smart funkcí chytrých televizí je HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV), jinými slovy hybridní televize. Vysílaný obsah přijímá v lineárním vysílání televize pomocí televizní antény či kabelu. Pokud se chcete připojit k obsahu televizních domů, který byl již odvysílaný, stisknete na ovladači červené tlačítko, kterým vysílání HbbTV aktivujete. Chytrá TV se tím připojí k internetu a nabídne vám pořady, které jsou uložené na vzdáleném serveru.

06.04.2020

Co je to HbbTV?

Jak jsme již napsali, jedná se o hybrid, tedy křížence, který dokáže zpracovávat jak televizní vysílání (broadcast), tak širokopásmové připojení (broadband). Technologie hybridních televizí byla vyvinuta již v roce 2009. V České republice začala podpora hybridního vysílání o tři roky později, kdy s ní přišla Česká televize u příležitosti hokejového mistrovství. Česká televize je ostatně tahounem hybridního vysílání v Čechách dodnes. Vývoji a vylepšování svého iVysílání věnuje mnoho pozornosti. Po ČT se připojily i další televizní stanice – Óčko (Óčko HbbTV), Prima (iPrima), Nova (Nova HbbTV), Šlágr (Šlágr HbbTV) a dále i rozhlasové stanice Radio Wave a Radiožurnál. Na vysílání pomocí HbbTV pak stojí i celý projekt Seznam TV. 

HbbTV a červené tlačítko

Aktivace služby HbbTV probíhá prostřednictvím červeného tlačítka na dálkovém ovladači. Po jeho stisknutí se ve vašem televizoru aktivuje datové připojení a vy můžete využít možnost rozšířeného vysílání vybraných televizních stanic. To, že daná stanice hybridní vysílání nabízí, zjistíte tak, že se po výběru kanálu zobrazí v pravém dolním rohu vaší obrazovky symbol červeného tlačítka.

Co vlastně hybridní televize umí?

Díky červenému tlačítku můžete například zjišťovat informace o filmech, které vaše televize plánuje promítat, včetně videoukázek, fotografií apod. Využívat můžete funkcí time-shift, video on demand či nahrávání pořadů. Pouštět si můžete filmy, seriály a další pořady ze záznamu a jistě oceníte i možnost prohlížet si videotéku televizních stanic. Pokud vás tedy zajímá některý díl z veřejně přístupného archivu zvolené stanice, máte ho k dispozici i ve vašem televizoru.

Výhodou HbbTV je dále i to, že běží na pozadí vašeho televizoru, tedy je možné zároveň sledovat právě vysílaný pořad a při tom mít ve výřezu obrazovky spuštěn vybraný obsah HbbTV. Velmi oblíbené jsou například pořady typu počasí či různé sportovní přenosy.

Jaký je rozdíl mezi IPTV vysíláním a HbbTV?

Stejně jako HbbTV, ani funkce klasické Smart TV vám nebudou fungovat bez kvalitního připojení k internetu. Smart TV podle značky, ceny a roku výroby nabízejí kromě HbbTV i celou paletu aplikací. Většina značek na českém trhu má například vestavěnou aplikaci pro obsah na Netflix či HBO GO. A to vše navíc doplňuje i nabídka pro přehrávání obsahu v největších českých IPTV platformách – SledovaniTV.cz a KUKI

IPTV televizní platformy využívají pro příjem televizních kanálů pouze internetovou konektivitu. Chcete-li se tedy dívat na televizi, nepotřebujete žádnou televizní anténu ani kabel. Oproti HbbTV máte u IPTV celou řadu dalších výhod – zejména možnost pohybovat se v čase i u aktuálně vysílaných pořadů. K dispozici jsou vám všechny odvysílané pořady, což u HbbTV není z důvodu ochrany autorských práv možné. IPTV rovněž nabízí většinu pořadů ve Full HD rozlišení. 

Malou výhodou hybridního vysílání je šetření datového provozu domácí přípojky. U přípojek nad 30 Mbps, které dnes velká část poskytovatelů nabízí, je ovšem takové šetření pásma zbytečné.

Vyplatí se HbbTV?

Nic není dokonalé, a to ani technologie HbbTV. Stále se totiž jedná „jen“ o rozšířenou nabídku vysílání vybraných televizních domů. HbbTV navíc nenabízí všechny televizní stanice, naopak pouze omezená část. Vysílání HbbTV je vlastně takový upgradovaný teletext a nejvíce ho využijí asi ti, kdo netráví celé dny na internetu, ať už v mobilu, nebo počítači.

Pokud chcete využít maximální zážitek z nabízené televizní zábavy, pořiďte si SmartTV s IPTV aplikacemi SledováníTV nebo KUKI. Za to získáte lepší kvalitu obrazu, lepší zážitek, možnost sledování vysílaného programu až 168 hodin zpět a postačí vám 30 Mbps tarif internetového připojení.