Evropský Starlink: Bezpečný a superrychlý satelitní internet s podporou Evropské unie

Když se řekne „satelitní internet“, naprosté většině lidí se okamžitě vybaví velkolepý projekt Elona Muska s názvem Starlink. Pravdou ale je, že obdobnou záležitost chystá již nějakou dobu nejen pro své členské státy Evropská unie. S podporou evropských fondů by měla vzniknout rozsáhlá síť satelitů, poskytující vysokorychlostní internetové připojení pro Evropu.

11.07.2022

Velkolepá investice

 

V průběhu první poloviny letošního roku přišla Evropská komise s oficiální zprávou o tom, že má v následujících pěti letech v plánu investovat téměř dvě a půl miliardy eur do vybudování propracovaného, spolehlivého a bezpečného systému vlastního satelitního internetu. Primárními spotřebiteli by se pochopitelně měli stát obyvatelé členských států Evropské unie, internet z evropských satelitů by měl ale pokrýt také část Afriky nebo třeba Arktidu. Kromě fondů Evropské unie bude projekt satelitního internetu podpořen také ze strany řady dalších evropských zdrojů, a to jak veřejných, tak i soukromých. Poskytování připojení k internetu ale nebude jediným účelem zmíněného satelitního systému. Ten má přispět také k výrazně lepší ochraně důležitých dat a zajišťovat komunikační provoz Evropské unie před případnými kybernetickými útoky zvenčí. Celkové náklady tohoto ambiciózního projektu byly předběžně vyčísleny na šest miliard eur, což v přepočtu činí odhadem 146 miliard korun.

 

Bezpečné evropské satelity

 

V současné chvíli provozuje Evropská unie několik stovek satelitů. Ty slouží například pro účely meteorologických služeb nebo navigačních systémů, podle odborníků ale nejsou příliš bezpečné. Proto se EU rozhodla, že chce v dohledné době vybudovat nový, bezpečnější a víceúčelový satelitní systém, který by vyhovoval současným nárokům na kyberbezpečnost. Podobně jako projekt Starlink Elona Muska má zmíněný budoucí systém kromě jiného také poskytovat vysokorychlostní internetové připojení v oblastech, kde infrastruktura nedovoluje jeho zavedení běžným způsobem. Na dokončení celého projektu si Evropská unie prozatím vyhradila následujících pět let.

 

Internet pro všechny a Evropa jako digitální velmoc

 

V souvislosti s projektem evropského satelitního internetu eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton uvedl, že vesmír má nezanedbatelný význam pro hospodářský růst, bezpečnost a geopolitické postavení nejen evropských zemí, a upozornil také na to, že navzdory všeobecnému pokroku má v současné době přístup k vysokorychlostnímu internetu pouze 56 % všech evropských domácností. Na rozdíl od Elona Muska, který v rámci svého projektu Starlink vysílá do vesmíru stále nové a nové družice, má Evropská unie v plánu využívat spíše menší počet družic, o to efektivněji ale zase hodlá podle slov svých představitelů využít kombinace nízké a střední oběžné dráhy.

 

Bezpečná Evropa

 

Jak jsme již zmínili, nově budovaný systém satelitů má kromě vysokorychlostního připojení k internetu zajistit také bezpečnější diplomatickou a zpravodajskou komunikaci a navigaci. Posledně jmenovanou záležitost sice již zajišťuje navigační systém Galileo, zejména ve světle současných událostí je ale zapotřebí posílit bezpečnost i v této oblasti. Projekt satelitního internetu by měl mít výrazný přínos také pro oblast vědy a průmyslu. Na vývoji zmíněného systému by se podle eurokomisaře Thierryho Bretona mohlo začít pracovat již v průběhu příštího roku. Pokud vše půjde tak, jak má, měl by být evropský satelitní systém připraven k použití v roce 2028. V současné chvíli nicméně stále ještě probíhá projednávání celého návrhu.

 

Pokud vás zajímá problematika evropského satelitního internetu zejména z pohledu poskytovatele, nenechte si ujít související přednášku odborníka na satelitní navigaci s telekomunikace Josefa Šobra a vedoucího Oddělení kosmických technologií a aplikací Ministerstva dopravy ČR Ondřeje Švába. Přednáška zazní 22. září tohoto roku v rámci tradiční odborné konference KKTS, které se uskuteční v Plzni.

Zdroj: https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/join_2022_4_1_en_act_part1_v6.pdf