Evropská komise plánuje připojit 100 milionů lidí k nové internetové infrastruktuře DNS v EU

DNS4EU bude vyvíjet mezinárodní konsorcium vedené českou společností Whalebone.

23.12.2022

Tisková zpráva: Evropská komise plánuje zapojit 100 milionů lidí do nové internetové infrastruktury DNS založené na EU. DNS4EU bude vyvíjet mezinárodní konsorcium pod vedením české společnosti Whalebone

 

Cílem DNS4EU je poskytnout občanům, společnostem a institucím EU bezpečný, na ochranu soukromí a výkonný rekurzivní DNS – „adresář internetu“, který umožňuje procházení webu pomocí doménových jmen namísto řetězců čísel. Projekt se stane důležitou součástí evropské internetové suverenity. 

 

DNS4EU je součástí vize EU posílit digitální nezávislost EU a slouží jako alternativa k současnému veřejnému DNS nabízenému technologickými giganty se sídlem v USA . Evropská komise si klade za cíl uchovávat data uživatelů v digitálním prostoru Unie a poskytovat službu co největšímu počtu Evropanů při dodržení nejvyšších standardů ochrany soukromí. 

 

„Naším cílem je chránit 100 milionů lidí díky DNS4EU. Abychom dosáhli tohoto milníku, musíme spolupracovat s mobilními a internetovými společnostmi na celém kontinentu. Proto nejen zavedeme novou veřejnou infrastrukturu, ale do architektury zapojíme i operátory,“ vysvětluje generální ředitel Whalebone Richard Malovic.

 

V plánu je spojit stávající infrastrukturu telekomunikačního operátora a poskytovatele internetových služeb s novými veřejně přístupnými DNS resolvery. Občanům a institucím nabídne jak bezplatnou službu DNS, tak nadstandardní služby v oblasti zabezpečení.

 

„Je to skvělá zpráva pro evropský telekomunikační a technologický sektor a fantastický příklad toho, jak evropské telekomunikační společnosti drží krok se svými mezinárodními konkurenty, zejména v dnešním technologickém sektoru,“ říká Alejandro Plater z A1 Telekom Austria Group, jeden z prvních podporovatelů iniciativy.

 

Řešení bude vyvíjet 13 členů konsorcia se sídlem v 10 zemích EU

 

Aby bylo řešení dostupné všem, vybrala Evropská komise tým různorodých členů s dlouholetými zkušenostmi v oboru. “ Naše konsorcium zahrnuje soukromé společnosti, výzkumné instituce, nevládní organizace, univerzity, veřejné instituce, více sektorových a národních týmů pro reakci na počítačové situace (CERT) a národní sítě pro výzkum a vzdělávání (NREN) – všechny zaměřené na kybernetickou bezpečnost a internetovou infrastrukturu. Díky tomuto unikátnímu mixu dokážeme poskytnout skutečně udržitelné, nezávislé a stabilní řešení,“ pokračuje koordinátor návrhu Petr Soukeník. 

 

ONLINE TISKOVÁ KONFERENCE na toto téma se bude konat 10. ledna v 10:00 SEČ.

 

Whalebone je česká společnost v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany digitálního života. Od roku 2016 poskytuje Whalebone zabezpečení DNS v reálném čase více než 300 telekomunikačním společnostem, poskytovatelům internetových služeb, podnikům a institucím po celém světě a chrání uživatele internetu před kybernetickými hrozbami prostřednictvím kombinace inteligence o hrozbách a strojového učení. 

 

Dalšími členy konsorcia jsou Abi Lab (CERTFin IT), Centro Nacional de Cibersegurança (CERT.PT), CESNET (CZ), CZ.NIC (CZ), České vysoké učení technické Praha (CZ), deSec (DE), Ministerstvo Electronic Governance (BG), NASK (CERT Polska), Národní ředitelství pro kybernetickou bezpečnost (RO), F-Secure (FI), Sztaki (Hun-CERT) a Time.lex (BE).