Ericsson ukazuje, jak zavést 5G bez zvýšení spotřeby energie

  • Roční globální energetické náklady na provoz mobilních sítí jsou vyčísleny na 25 miliard dolarů.
  • Při nasazení 5G stejným způsobem jako u předchozích sítí by spotřeba energie dramaticky vzrostla.
  • Společnost Ericsson ukazuje, jak zajistit růst datového provozu bez zvýšení spotřeby energie. 
25.03.2020

Každá nová generace mobilních sítí přinesla výrazný nárůst spotřeby energie. Společnost Ericsson ve své zprávě (Breaking the energy curve) představuje inovativní přístup, který umožňuje exponenciální růst datového provozu, aniž by se spotřeba energie zvýšila. Při nasazení 5G stejným způsobem jako u předchozích sítí by spotřeba energie dramaticky vzrostla. Ericsson odhaduje, že roční globální energetické náklady na provozování mobilních sítí jsou 25 miliard dolarů. 

„Náš nový report odpovídá na otázku, zda je možné zčtyřnásobit přenos dat bez zvýšení spotřeby energie? Věříme, že se nejedná pouze o možnost, kterou máme, ale o celkovou odpovědnost v tomto odvětví. Nyní sdílíme naše poznatky o tom, jak může průmysl dosáhnout této nové reality,“ říká Erik Ekudden, viceprezident a technický ředitel společnosti Ericsson.

Řešením je vytvářet, provozovat a spravovat 5G sítě chytřejším a strategičtějším způsobem ve čtyřech různých oblastech. 

Ericsson zdůrazňuje úspory, kterých lze dosáhnout, pokud pro spuštění 5G sítě zvolíme nejnovější technologická řešení. S využitím umělé inteligence mohou poskytovatelé služeb aktivněji provozovat síťovou infrastrukturu.

Automatizace procesů zjednodušuje operace, znamená větší úspory a zkrácení doby uvedení řešení na trh. Dalším krokem je aktivace softwaru pro úsporu energie. Energeticky úsporná funkcionalita, kterou lze okamžitě aktivovat je již v RAN k dispozici. Funkce jako Micro Sleep Tx a Low Energy Scheduler Solution mohou snížit spotřebu energie rádiového zařízení až o 15 % při zachování stejného uživatelského zážitku.

Díky přesnému budování 5G mohou poskytovatelé služeb optimalizovat výkon sítě na nových frekvencích. 

O společnosti Ericsson

Ericsson je předním mezinárodním dodavatelem telekomunikačních technologií a služeb. Prostřednictvím řešení, fungujících v reálném čase, vytváří propojenou společnost (Networked Society), která umožňuje studovat, pracovat a svobodněji žít v udržitelných společnostech po celém světě. Nabídku firmy Ericsson tvoří služby, software a infrastruktura informačních a komunikačních technologií, určených telekomunikačním operátorům a jiným odvětvím. V současnosti se v sítích od společnosti Ericsson uskutečňuje více než 40 % celosvětové mobilní komunikace, společnost zajišťuje servis sítí s více 2,5 miliardami uživatelů. Více informací naleznete na www.ericsson.com