Dotace na podporu vysokorychlostního internetu

Rádi byste Česko pokryli vysokorychlostním internetem? Získat teď můžete dotaci až 200 milionů Kč například na vybudování nebo modernizaci infrastruktury přístupových sítí vysokorychlostního internetu. Příjem žádostí začne v červnu a je tedy ten nejvyšší čas začít s jejich přípravou. Specialisté z enovation v minulé výzvě pomohli zpracovat všech 26 z celkem 26 úspěšně schválených projektů - a v tomto článku poradí i vám, jak na to.

20.04.2020

 Od kvality připojení k internetu se momentálně odvíjí nálada i výkonnost mnoha českých podniků. Bohužel ne každý má to štěstí, aby si vůbec mohl vybírat. A právě tento problém řeší další výzva programu Vysokorychlostní internet z operačního programu OP PIK. Dotace se týká bílých oblastí podle webu verejnakonzultace.cz, který provozuje Ministerstvo průmyslu a obchodu a pro podniky všech velikostí je v ní připraveno celkem 1,5 miliardy Kč.

Získat můžete až 200 milionů Kč a dotací pokrýt až 75 % nákladů spojených s vybudováním nebo modernizací sítě. V porovnání s jinými dotačními programy je takto vysoká míra podpory skutečně mimořádná. Navíc tuto dotaci můžete využít prakticky na všechny investiční náklady – na vybudování pasivní síťové infrastruktury, stavební a inženýrské práce nebo například i aktivní síťové prvky, což vám přináší široké možnosti využití bezdrátových technologií.

Jak tuto dotaci úspěšně získat?

Pro získání dotace je nezbytné, aby sítě dosahovaly parametrů přístupové sítě nové generace (NGA). V praxi to znamená, že koncovým uživatelům musíte umožnit stabilní přístup k internetu přenosovou rychlostí alespoň 100 Mbit/s v sestupném směru a 33 Mbit/s ve vzestupném.

Podobně jako ve výzvě minulé, i nyní si můžete vybírat z celkem 4390 základních sídelních jednotek, které lze díky dotaci připojit k vysokorychlostnímu internetu. Tentokrát se však jedná o dvojnásobek obytných adresných míst, kterých je dohromady přes 170 tisíc.

Dotaci můžete získat jak pro malé projekty, tak rozsáhlé optické sítě. Každý projekt však musí cílit do jedné z celkem 42 intervenčních oblastí.

Příjem žádostí se uzavře 5. srpna 2020. S největší pravděpodobností je toto vaše poslední šance získat dotaci na pokrytí bílých adresních míst. Mapu tzv. bílých míst můžete zkontrolovat ZDE. Pokud vás některá oblast zaujala, žádost o dotaci doporučujeme začít zpracovávat co nejdříve.

Zajímá vás více, nevíte si rady s orientací v bílých místech nebo dotační žádostí?

Využijte možnost nezávazné konzultace s týmem zkušených projektových manažerů z enovation. Kvalita jejich služeb mluví za své, ve druhé výzvě byly k financování doporučeny pouze projekty jejich klientů. Volejte 800 190 163 nebo pište na adresu enovation[zavináč]enovation.cz a domluvte si termín bezplatné telefonické či video konzultace s dotačním expertem.

Autor článku: Project Manager David Kaňok z poradenské společnosti enovation