Chytrá domácnost už dávno není záležitostí zámořských filmů s prvky sci-fi a pomalu si začíná nacházet své místo i v tuzemsku. Jak jsou na chytrou domácnost připraveni místní prodejci elektroniky, operátoři a uživatelé?
Velice zjednodušeně by se dalo říci, že automatizovaná domácnost = chytrá domácnost. Smart Home sestává ze zařízení, které lze na dálku ovládat buďto ovladači, přímo k tomu určenými, nebo za pomoci chytrého zařízení či počítače. Čím dál častěji je chytrá domácnost propojena Wi-Fi či Bluetooth připojením, nemusí to ale být pravidlem. Pro Smart home jsou vyhrazená i jiná komunikační pásma, některá, jako třeba Z-wave či ZigBee používají nízké kmitočty s frekvencí okolo 900MHz. Pro vzájemnou komunikaci senzorů a snímačů nejsou potřeba velké objemy dat. Smart Home preferuje nízkou spotřebu energie, a spolehlivý prostup překážkami v domácnosti.
Označení takovéto domácnosti za „chytrou“ není v žádném případě nadsázkou. Smart Home se totiž neomezuje zdaleka jen na dálkové ovládání příslušných prvků, zahrnuje i jejich vzájemnou spolupráci. Chytrý termostat dokáže spolupracovat s meteostanicí i topením, budík zase se žaluziemi či osvětlením, hodiny jako takové s televizí, Hi-Fi soupravou a spoustou dalšího vybavení.
Součástí Smart Home mohou být chytré žaluzie, žárovky, chytré prvky domácí elektroniky, jako jsou třeba televizory či hudební přehrávače a reproduktory, patří sem ale například i tepelné senzory, schopné detekovat nesprávně zavřenou ledničku a upozornit na tento fakt uživatele.
Jednou z hlavních a nesporných výhod chytré domácnosti je především pohodlnost – smart home se dokáže postarat o osvětlení, spouštění spotřebičů, jako je například televize nebo hudební přehrávač, nebo o otevírání a zavírání žaluzií. Při správné volbě prvků domácnosti ale můžete docílit mnoha dalších benefitů.
Díky regulaci vytápění a klimatizace vám Smart Home přinese značnou úsporu. Prvky chytré domácnosti dokáží například blokovat funkce některých spotřebičů v době, kdy je nevyužíváte, případně ve chvíli, kdy v elektrické síti běží takzvaný „drahý tarif“. Po bezpečnostní stránce se vaše chytrá domácnost dovede ubránit nejen nezvaným návštěvníkům, ale i nepříznivým vlivům počasí. Součástí chytré domácnosti mohou být i interiérové kamery – jak statické, tak pohyblivé – které pohlídají vaše děti nebo domácí mazlíčky.
V neposlední řadě dokáže chytrá domácnost značně usnadnit život osobám se sníženou možností pohybu nebo vnímání.
Ovládání Smart Home závisí na tom, do jaké míry chcete mít prvky chytré domácnosti propojené a jak moc chcete, aby byl váš systém propracovaný. K ovládání řady prvků postačí dálkové ovládání nebo aplikace, kterou si stáhnete do svého mobilního zařízení.
Firmy, specializující se na budování chytrých domácností, nabízejí výkonné řídicí jednotky, schopné ovládat až stovky nejrůznějších zařízení. Taková řídicí jednotka připomíná většinou jakýsi router a funguje v podstatě na podobném principu. Ve skutečnosti se jedná vlastně o server, napojený na všechna chytrá zařízení. Takový server je schopný příslušných analýz, na jejichž základě provádí potřebné úkony. Dokáže přijímat data z příslušných senzorů, analyzovat denní dobu a jiné parametry a na základě této analýzy spravovat celou domácnost.
Ovládání chytré domácnosti dokáží usnadnit i nejrůznější „hlasové asistentky“ – ty mívají nejčastěji podobu chytrého bezdrátového reproduktoru, schopného rozpoznat a vykonat hlasové příkazy.
Možnosti pro zařízení chytré domácnosti zatím nejsou v ČR tolik bohaté, jako například v USA, s každým rokem se ale více a více rozšiřují.
Chytrou domácnost si můžete zařídit víceméně sami – je ale potřeba mít potřebné znalosti i přehled o nabídkách, protože pokud na chytré domácnosti proděláte, ztrácí svůj smysl.
Existují i společnosti, které vám chytrou domácnost kompletně vybaví přesně podle vašich potřeb. Současný trh nabízí řadu komplexních řešení jak pro „drátovou“, tak i pro bezdrátovou chytrou domácnost, součástí nabídek příslušných firem je i odborné poradenství, protože ne vždy se vámi vysněná chytrá domácnost slučuje s vašimi prostředky nebo možnostmi vašeho bytu či domu.
V současné době funguje na tuzemském trhu čím dál více firem se specifickým i všeobecným zaměřením v oblasti smart home. Ať už chcete do své chytré domácnosti zahrnout co nejvíce jejích oblastí, nebo jen dílčí prvky, jako je třeba zabezpečení, vytápění či osvětlení, možností je hned několik.
Věta, že vše pomíjí, je v dnešní době snad ještě aktuálnější než kdy předtím. Při zařizování chytré domácnosti ji rozhodně mějte na paměti. Chcete budovat chytrou domácnost s pomocí operátora? Myslete na to, že za deset let již nemusí existovat – stejně jako může být ukončena výroba určitých komponent a vydávání příslušného firmwaru.
Chytrá domácnost není levná záležitost. Pokud víte, že zařízení kompletního chytrého domu nebo bytu by vás finančně vyčerpalo nebo by pro vás znamenalo přistoupení na nevýhodné kompromisy, zvolte modulární systém, jehož prvky lze doplňovat postupně. Chybu rozhodně neuděláte, pokud zvolíte co nejotevřenější systém s možnostmi alternativ.
Důležité je také ujasnit si, které části domácnosti chcete do systému zapojit. Někdo chce mít chytrou domácnost se vším všudy, někdo si chce zase vybavit jen dílčí sektory – kuchyň, ovládání oken a dveří nebo jen zabezpečení.
Pečlivě zvažte i způsob, jakým chcete prvky smart home ovládat – existuje nejen možnost ovládání z chytrého zařízení, ale například v případě zabezpečení lze prvky chytré domácnosti ovládat například zadáním kódu, v jiných případech lze komponenty ovládat za pomoci SMS.
Jedním z klíčových bodů při rozhodování by mělo být i ujasnění si důvodu používání chytré domácnosti. Jste geek, který se chce svou chytrou domácností především bavit? Potřebujete mít pod plnou kontrolou zabezpečení svého domu či bytu? Potřebujete si usnadnit péči o domácnost?
Budování Smart Home je komplexním procesem, vyžadujícím jak alespoň dílčí znalosti technologií, tak i přehled o současných nabídkách poskytovatelů. V jejich nabídce lze nalézt i takzvané „Starter Kity“, určené naprostým začátečníkům.
Autor: Amaya Tomanová
Za technické doplnění děkujeme společnosti Eurosignal.