Cesta signálu za kulisami streamování

Využíváte streamovací služby? Už vás někdy napadlo, co všechno se děje od prvního okamžiku, první myšlenky užít si trochu zábavy a shlédnout film až po okamžik, kdy sedíte na pohovce a užíváte si své domácí kino s rodinou?  

Všechno začíná touhou po oddechu a zábavě. Po náročném dni v práci nebo domácích povinnostech se chcete na chvíli odreagovat a cítíte, že by vás potěšil váš oblíbený film. Stačí pár kliknutí a film běží na obrazovce. Ale co všechno se děje za scénou? Jak se obraz dostane až k vám domů do obývacího pokoje? Jako příklad použijeme streamovací službu Netflix.

Co je na začátku nejdůležitější? Musíme být připojeni k internetu. Ať už pomocí pevné linky, mobilní sítě nebo wi-fi. Netflix je dostupný na různých zařízeních, jako jsou televize, počítače, chytré telefony nebo tablety. Pokud účet na Netflixu máme, přihlásíme se pomocí přihlašovacích údajů, v opačném případě si musíme účet vytvořit. Vaše zařízení se  propojí skrze váš účet s internetovými servery Netflixu. Ty uchovávají obrovské množství filmů a seriálů. V jejich databázích vyhledáte ten, který chcete sledovat a stisknete tlačítko „Přehrát“. Tím je spuštěn stream, přenos dat vaším připojením. Mezi stisknutím tlačítka a odesláním vašeho požadavku o připojení k vybranému obsahu na serveru streamovací služby po moment zobrazení  obrazu na vaší obrazovce začíná neuvěřitelně cesta.

Pojďme se na tu cestu vydat. Náš požadavek na připojení ke streamovací službě Netflix putuje přes naši domácí Wi-Fi síť nebo kabel k modemu, který ji odešle směrem k našemu internetovému poskytovateli. Ti disponují velkými sítěmi, které se skládají z mnoha routerů a serverů. Odeslaná data se na základě obsažených informací přes různé směrovače a zařízení dostanou až k ústřednímu uzlu poskytovatele a odtud se přesouvají dál na tranzitní sítě. Jsou to velká datová centra, kde se setkávají datové toky z celého světa. Tady se signály kříží a směřují k různým destinacím na globální síti. Naší destinací je streamovací server Netflixu, kde je náš požadavek vyřízen a zpracován. Netflix, aby zajistil co nejlepší podmínky pro sledování, přizpůsobuje kvalitu videa na základě rychlosti našeho internetového připojení. Během streamování, tedy kontinuálního přenosu, je video komprimováno, aby se minimalizovala velikost přenášených dat. Jsou použity pokročilé algoritmy komprese, které umožňují přenos vysoce kvalitního videa při nižších nárocích na přenosovou rychlost.

Cesta dat po globální síti zahrnuje překonání obrovských vzdáleností. Signály mohou putovat po podmořských kabelových systémech, které spojují kontinenty, nebo mohou být přeneseny skrze satelity. Tyto kabely jsou v podstatě obrovská optická vlákna, zahrnující tisíce tenkých vláken skla, které dokáží přenášet světelné signály rychlostí blížící se rychlosti světla. Data mohou cestovat napříč oceány během zlomku sekundy. Bez ohledu na způsob, jakým cestují, výsledkem je, že projdou technologiemi, které takovou rychlost a spojení vůbec umožňují. Když data dorazí k cílovému uzlu, tedy do našeho zařízení, jsou dekódována a zpracována. V případě streamovací služby je to okamžik, kdy se můžeme pohodlně usadit a vychutnat si náš film v pohodlí domova. V tuto chvíli je tak naše digitální cesta kompletní. Pohodlně se tedy usaďte a vychutnejte si svoji chvilku s rodinou u oblíbeného filmu!

A třeba s námi! Jsme poskytovateli internetového připojení ve středočeském kraji, regionální operátoři EurosignalÚVT internet a Újezd.net. Neváhejte a vyhledejte si tarif podle vaší adresy zde.

Autor/ka obrázku: Freepik.com