​​​​​​​České pevné sítě zvládají nápor bez problémů

České pevné sítě zvládají nápor bez problémů

Jakub Moník
Kvalitni-internet.cz

Pevné sítě českých operátorů jsou dobře připravené na zvýšený provoz vyplývající z reakce zákazníků na vládní omezení. Ukázal to rychlý průzkum, který mezi svými členy provedl Výbor nezávislého ICT průmyslu, který sdružuje české operátory, od těch největších po nejmenší poskytovatele. Mezi nimi jsou i operátoři páteřních sítí.

Z odpovědí vyplývá, že datový tok v sítích se nyní dá připodobnit k vánočnímu provozu, jde o přibližně o pětadvacetiprocentní nárůst oproti stavu, který operátoři projektovali před nástupem koronavirové epidemie. Za normálních okolností začíná “špička” kolem 17 hodiny a stoupá až k vrcholu kolem deváté večer. Nyní je nárůst kolem 10 hodin dopoledne a drží se celý den, nejvyšší datový tok zaznamenáváme mezi osmou a desátou hodinou večerní.

“Problém mohou mít firmy, které mají objednanou službu o nízkých parametrech a nemají ji tak dimenzovanou na to, aby jejich zaměstnanci například pracovali z domova pomocí VPN. Těm někteří naši členové nabízejí individuální přístup a tam, kde je to technicky možné, navyšují rychlosti přípojek,” říká Jakub Rejzek, prezident VNICTP. “Sítě zvládají i zvýšené sledování videí z YouTube, Netflixu nebo televizních služeb IPTV. Naprostá většina operátorů má ve své síti jejich CDN, tedy prvky pro doručování mediálního obsahu, díky kterým je možné provoz bez problémů optimalizovat,” dodává Rejzek.

Problém nemají ani páteřní sítě. “Aktuálně detekujeme zvýšený provoz zhruba o deset až dvacet procent a žádné kapacitní problémy nezaznamenáváme. Naše páteřní síť je schopná zvýšený provoz bez problémů zvládnout,” uvádí Mikuláš Labský, ředitel úseku telekomunikačních služeb společnosti ČD - Telematika. Správce sdíleného jádra sítě desítek českých regionálních operátorů ISP Alliance Ladislav Růžička dodává, že “jde o trvalou špičku, která se ani neblíží ke kapacitním možnostem našeho propojovacího centra.”

Největším propojovacím centrem v České republice je sdružení NIX.CZ. Jeho ředitel, Adam Golecký, uvádí: “V porovnání s týdny, kdy nebyla vyhlášena speciální opatření, dochází k navýšení datového toku o 25 procent. Znatelné jsou také špičky, ke kterým dochází v průběhu tiskových konferencí vlády a krizového štábu. Naše sdružení se stará o páteřní infrastrukturu, tedy máme přehled o celkových tocích. Zde k žádnému přetížení nedochází.”

Milan Vonšík, výkonný ředitel společnosti VanCo.cz, která spravuje velkou část přípojných sítí v českých regionech doplňuje: “Provoz sítí v regionech je stabilní. Nová situace naše zákazníky pouze donutila provést plánovaná navýšení kapacity některých radiových spojů dříve, nežli to bylo naplánováno. Není důvod k obavám o stabilitu českého internetu, a to ani ve venkovských oblastech.”

I lokální a regionální operátoři v souvislosti s aktuální situací omezili služby zákaznických center a zvýšili bezpečnostní opatření při připojování nových klientů a servisních zásazích.