Budoucnost internetu na veletrhu CES 2019

21.01.2019

Každoroční veletrh spotřební elektroniky CES je určen výhradně novinářům a profesionálům, na zprávy z něj ale vždy netrpělivě čeká i laická veřejnost. Kromě výpočetní techniky, zařízení pro Smart Home nebo audiovizuální techniky se zde představují i technologie pro budoucnost - včetně té nejbližší. Nejenom hráči tak měli na letošním ročníku veletrhu možnost řádně ocenit nadupané routery a další příslušenství pro chystaný Wi-Fi standard 802.11ax. Rozdíl mezi novým a stávajícím standardem ocení nejenom hráči, ale i uživatelé, kteří využívají internet například ke streamování multimediálního obsahu.

Nová Wi-Fi, nové možnosti

V jednom z našich dřívějších článků jsme vás informovali o tom, že se na svět chystá zcela nový Wi-Fi standard s podporou přenosové rychlosti až 10Gb/s a možností kombinace obou existujících pásem (2,4GHz i 5GHz). Standard se své realizaci a masovějšímu rozšíření blíží takřka mílovými kroky - k zavádění by mohlo začít docházet již v prvním čtvrtletí letošního roku.

První vlaštovky od TP-Link

Jako jeden z nejsilnějších hráčů na poli produkce routerů s podporou Wi-Fi 6 se na CES 2019 ukázala společnost TP-Link. Pro obavy z vysoké ceny futuristických routerů není u nové produktové linie od TP-Link absolutně žádný prostor - firma myslela i na ty potenciální zákazníky, kteří mají hlouběji do kapsy nebo chtějí využít všech výhod nového standardu, aniž by museli do routeru investovat astronomické částky.

Síťový router TP-Link Deco X10 slibuje kromě závratné rychlosti i optimální schopnost poradit si s větším počtem připojených zařízení, stejně jako stabilitu a sílu distribuovaného signálu. TP-Link udává u routeru Deco X10 backhaul až 1,95 Gbps. Další novinkou je model Archer AX11000, jehož agresivní design naznačuje, že je určen především profesionálním a vášnivým hráčům online her. Rychlost tohoto třípásmového routeru dosahuje až neuvěřitelných 10756 Mbps, samotné zařízení je navržen tak, aby upřednostňovalo herní traffic a co nejvíce snižovalo latenci.

Dalším zajímavým produktem z letošní nabídky TP-Link je pak router Archer AX6000, jehož hlavní devizou je precizní schopnost udržet kvalitní připojení i ve vytížených oblastech - dokáže totiž chytře ignorovat rušení bezdrátových routerů v sousedství. Mezi levnější, nikoliv však horší či nevýkonné členy rodiny Archer patří model AX1800 s podporou Wi-Fi 6 a absencí některých funkcí, které běžná domácnost či kancelář nedocení.

Model Deco X10 by se měl začít prodávat ve druhé polovině letošního roku v přepočtu za 7800 korun za dvojbalení, modelů Archer AX11000 a AX6000 se zákazníci v některých zemích dočkají ještě tento měsíc, a to v ceně zhruba 10100 korun a 7800 korun. Nejlevnější Archer AX1800 se bude ve druhé polovině roku prodávat odhadem za 2900 korun. 

Zdroj obrázku: TP-Link

 
Chytré, rychlé, spolehlivé

Zahanbit se ale na letošním CES nenechali ani ostatní výrobci. Vytasili se s širokou nabídkou routerů, přizpůsobených na míru nejenom novému Wi-Fi standardu, ale také stále populárnějšímu trendu Smart Home. Routery nové generace jsou schopné spolupracovat s chytrými reproduktory, jako je Alexa od Amazonu nebo Google Home, nabízejí intergraci s cloudovými službami, end-to-end šifrování pro maximální bezpečnost nebo například  vlastní zlepšování na principu strojového učení. 

Společnost Netgear oznámila podporu Wi-Fi 6 u letošního připravovaného modelu Orbi s technologií Netgear Fastlane pro maximální výkon. Cena routeru, který by měl být uveden do prodeje ve druhé polovině letošního roku, zatím není známa. D-Link se na veletrhu vytáhl s novinkou AC1900. Dvoupásmový router si umí poradit nejenom s novým Wi-Fi standardem, ale nabízí také automatické over-the-air aktualizace firmwaru, podporu Google Assistant a Amazon Alexa, zvýšené zabezpečení a antivirovou podporu. 

Zdroj obrázku: Netgear

Běh na (středně) dlouhou trať

Pokrok nelze zastavit - a u internetových technologií to platí minimálně dvojnásob. Náročnost a požadavky nejrůznějších zařízení na síťový výkon neustále stoupá, a spolu s touto poptávkou přichází i nabídka v podobě Wi-Fi standardu nové generace. Nabídka na letošním veletrhu CES jasně ukazuje, že zařízení pro nový Wi-Fi standard si můžete zakoupit třeba už zítra, většina produktů, které vlastníte, si jeho výhody ještě nebude moci patřičně užít. 

Nová generace Wi-Fi slibuje kromě vyšší rychlosti také nižší nároky na spotřebu baterie připojených zařízení nebo například možnost širšího dosahu a možnosti zapojení více přístrojů najednou. Letošní rok je odborníky považován za startovní čáru pro Wi-Fi 6, k masovému rozšíření by mělo dojít v následujících letech.

Podporu Wi-Fi 6 oznamují nejenom výrobci routerů, ale také výrobci procesorů a dalších důležitých komponent, a to jak pro počítače, tak i pro chytrá mobilní zařízení. Příliš konkrétní obrysy ale tyto plány zatím nenabírají - většina výrobců udává jako rok prvotního zavádění do praxe rok 2020.

V této době by už měly být dostupná zařízení s WiFi6 i pro internetovou infrastrukturu a bezdrátové sítě. Díky kombinaci funkcí WiFi6 a funkce Dual Connestivity v pásmu 60 GHz se dá očekávat zrychlení přípojek bezdrátového internetu až k úrovni optické přípojky. Bezdrát již dnes dorovnává rychlosti 5G sítí, nebo fixních přípojek LTE. Rychlosti přípojek již dnes ovlivňují technologie vyšších vrstev sítě a vzdálenost od optické přípojné infrastruktury. V tomto směru jsou ve Středočeském kraji nejlépe sítě Újezd.Net, ÚVT Internet a Eurosignal.