Brouzdání v průběhu času: historie mobilního internetu

03.12.2018

Facebook, Instagram, pracovní e-maily. YouTube, Netflix, ovládání chytré domácnosti na dálku. A také zkratky, jako je 3G, 4G či LTE. Co se vám vlastně vybaví, když se řekne „internet v mobilu“? Pojďme se v dnešním článku poohlédnout za jeho historií a zavzpomínat na starý dobrý WAP na monochromatických displejích tlačítkových mobilních telefonů.

Dřevní devadesátá

Ve druhé polovině devadesátých let minulého století – konkrétně před rokem 1997 – se objevily první technologie internetu pro mobilní telefony: CSD (Circuit Switched Data) a HSCSD (High Speed Ciruit Switched Data). Nabízely „závratnou“ rychlost necelých 10 kb/s a v našich končinách toto připojení poskytoval tehdejší Eurotel. Rok 1997 pak přinesl lidstvu technologii GPRS (General Packet Radio Service). Tu bylo možné využívat v několika třídách, rozdělených podle možnosti využívat hlasový i datový přenos, nebo pouze jeden z nich. GPRS nabízelo přenosovou rychlost (down/up) 80/40 kb/s. Internet v mobilu byl ve svých začátcích účtován časově. Eurotel nabízel v roce 2002 trojici datových balíčků (WAP, DATA a DATA SETIII). Měsíční paušál u balíčku DATA činil tehdy 195 korun, u DATA Set II 595 korun s aktivací za neuvěřitelných 5000 korun. Za přístup na internet zaplatili zákazníci s programem WAP 6 korun, přístup na WAP stál 2,70 korun za minutu. Řada telefonů v té době disponovala fyzickým tlačítkem pro připojení k internetu – jeho nevědomé stisknutí bylo pro řadu uživatelů doslova noční můrou.

WAP pro všechny, EDGE pro vyvolené

Rok 1998 byl rokem příchodu protokolu WAP (Wireless Application Protocol). Vyvinula jej organizace Wap Forum a jejím cílem bylo umožnit jednodušším mobilním telefonům přístup k internetu. Řada tehdejších mobilních telefonů nižší, ale někdy i střední třídy, měla nedostatečnou paměť, výkon procesoru nebo třeba rozlišení obrazovky na to, aby zvládala „náročnější“ internet. Právě pro ně byly určeny osekané, velmi zjednodušené verze plnohodnotných webů. Často se jednalo pouze o text, časem se přidaly i jednoduché obrázky – někteří z vás si možná vzpomenou na oblíbené (a relativně nákladné) stahování log či vyzvánění pro Nokie i jiné telefony přes wapové portály.

Náročnější uživatelé měli možnost využívat pro svůj telefon protokol EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution). Jak název napovídá, nabízela tato technologie několik výrazných vylepšení pro přenos dat. Rychlost EDGE dosahovala až 200 kbit/s pro downlink a 100 kbit/s pro uplink. V roce 2001 bylo již EDGE přítomné na všech BTS O2 a T-Mobile a většině BTS operátora Vodafone.

LTEm světem internetem

Technologie LTE (Long Term Evolution) umožňuje vysokorychlostní připojení k internetu v mobilních sítích. Rychlost u této technologie, spadající formálně do standardu 3G, se v praxi pohybuje okolo 14 Mbit/s, což pro uživatele představuje obrovskou výhodu zejména na poli stahování. Nástupcem původní LTE je technologie LTE-Advanced. Ta se v našich krajích začala šířit zejména od roku 2014 a konečně splňovala podmínky 4G standardu. Její teoretická rychlost činí až 1,5Gbit/s a disponuje také výrazně nižší latencí (60ms namísto 120ms). K přenosu hlasu pak slouží technologie VoLTE, využitelná i pro videohovory. S příchodem 4G technologie se výrazně rozšířily možnosti využití internetu v mobilu a sledování multimediálního obsahu či hraní online her přestalo být jen sci-fi představou.

Budoucnost v 5G hvězdách

Navzdory tomu, že v našich končinách zatím není dostupné plné pokrytí sítí LTE, se vyvíjí další technologie budoucnosti: 5G. Jejím cílem má být výrazné zrychlení přenosu dat (až 10 Gbit/s) s latencí až 1ms. Technologie 5G má své potenciální využití spíš v oblasti průmyslu a technologii, než pro řadové uživatele. První vysílače 5G signálu byly v Evropě úspěšně otestovány v říjnu loňského roku, u nás technologii počátkem roku 2018 testovala společnost T-Mobile, v létě se přidal také Vodafone. V praxi byla 5G technologie využita například při zimních olympijských hrách v Pchjongč hangu. Zavádění 5G by mohlo začít již koncem roku 2018, Česká republika si však na tuto high-tech novinku bude muset ještě chvli počkat – spuštění příslušných sítí plánuje Český telekomunikační úřad na rok 2020, spuštění komerčního provozu se pak očekává v roce 2022.