Apple Pay v ČR - co všechno potřebujete vědět?

05.03.2019

19. února letošního roku byla v České republice konečně spuštěna služba Apple Pay. Klienti bank a jiných finančních ústavů, podporujících tuto platební službu, mohou tak za zboží v kamenných prodejnách, ale i na webu či v aplikacích zaplatit přes počítač, chytré hodinky či mobilní telefon. Co všechno Apple Pay nabízí a kdo ji může využívat?

Trocha historie

Apple představil vlastní platební metodu Apple Pay v roce 2014, kdy uvedl iPhone 6. Ten se od svého předchůdce lišil nejenom velikostí a zaoblenými hranami, ale i přítomností NFC čipu, umožňujícího tento druh plateb. Apple Pay se nejprve šířilo po Spojených státech, postupně se dostalo do Číny, Francie, Švýcarska a dalších zemí. Začal narůstat počet podporovaných karet, počet bank, spolupracujících s Apple Pay, i počet firem - jednou z prvních byl oblíbený (i nenáviděný) řetězec kaváren Starbucks. V současné době lze s Apple Pay ve vybraných zemích platit prakticky u všech bezkontaktních terminálů. Od roku 2017, kdy byl vydán operační systém macOS Sierra, je možné s Apple Pay zaplatit i přes Mac, a počet webů, podporujících tuto platební metodu, stoupá.

Bezpečnější než karta

Apple Pay je nejenom bezpečný, ale i rychlý způsob placení na mnoha místech. Proč je placení přes Apple Pay bezpečnější, než platba klasickou kartou? Přestože jsou zařízení s Apple Pay spárovaná s vašimi kartami, transakce probíhají metodou zvanou “tokenizace” s použitím specifického čísla zařízení a vlastního kódu transakce. Údaje o vaší platební kartě se neukládají na iCloudu, serverech Applu, ani je nezískají obchodníci. Pokud zařízení, s kterým platíte, ztratíte, nebo vám bude odcizeno, nemusíte blokovat karty jako takové - stačí za pomoci funkce Najít iPhone všechny transakce zrušit a Apple Pay u daného zařízení zablokovat. Pro platbu s Apple Pay potřebujete iOS zařízení s iOS 10 a novějším nebo Mac s macOS Sierra a novějším. Mobilní zařízení pro platbu pomocí Apple Pay musí být vybavena NFC čipem, na který se ukládají příslušná data, a Touch ID nebo Face ID pro ověření. Apple Pay funguje na všech modelech Apple Watch. 

Peněženka v telefonu

Apple Pay lze nastavit a spravovat v nativní aplikaci Wallet ve vašem iPhonu. Kartu přidáte klepnutím na ikonku +, ověření je otázkou několika málo vteřin. Ihned po ověření již můžete bez problémů začít nakupovat. Apple Pay pojme až osm různých platebních karet najednou. Pro platbu telefonem většinou stačí přístroj přiblížit k terminálu. Pokud máte ve Wallet uloženo více karet, nezapomeňte vždy vybrat tu správnou. Pro platbu s Apple Watch musíte nejprve dvakrát stisknout postranní tlačítko pod digitální korunkou. Transakce s Apple Pay se v drtivé většině případů obejdou bez nutnosti zadat PIN, Apple Pay funguje i v případě, že nemáte internetové připojení. Apple Pay můžete použít i k výběru hotovosti z bankomatů, podporujících bezkontaktní platební karty. 

Apple uživatelům za používání služby Apple Pay nic neúčtuje, provize a poplatky si bere od banky. Pro bližší informace si pečlivě prostudujte smluvní podmínky své banky.