Ani Explorer, ani Edge. 4 zajímavé prohlížeče pro váš počítač

Společnost Microsoft minulý týden definitivně ukončila podporu pro svůj webový prohlížeč Internet Explorer. Firma z pochopitelných důvodů svým zákazníkům doporučuje přejít na její druhý softwarový produkt, kterým je browser Microsoft Edge, ten ale nemusí vyhovovat všem. Pokud se právě poohlížíte po vhodné alternativě za ukončený Internet Explorer, můžete se nechat inspirovat naším dnešním výběrem alternativních webových prohlížečů.

02.07.2022

 

Mozilla Firefox

 

Firefox je osvědčený webový prohlížeč z dílny společnosti Mozilla. Za dobu své existence prošel řadou proměn, a jeho tvůrci jej neustále přizpůsobují, aby držel krok se současnými trendy a technologiemi. Kromě základních funkcí nabízí Firefox také možnost anonymního prohlížení s vylepšenou ochranou soukromí, možnost přizpůsobení vzhledu včetně tmavého motivu, možnost přizpůsobení nástrojové lišty, instalace nejrůznějších užitečných rozšíření nebo třeba ochranu proti sledování třetími stranami. Firefox je multiplatformní prohlížeč, proto je u něj samozřejmostí také možnost synchronizace napříč všemi zařízeními, na kterých je nainstalován. Firefox je k dispozici pro macOS, Windows i linuxové distribuce. Využívá technologie Gecko, Quantum a SpiderMonkey a nabízí podporu standardů HTML5, CSS3 a Atom.

 

Opera

 

V poslední době se díky častým vylepšením těší velké popularitě také prohlížeč Opera. Také v tomto případě se jedná o multiplatformní prohlížeč s možností synchronizace napříč zařízeními. Opera nabízí funkci anonymního režimu, blokátor reklam a řadu užitečných integrovaných nástrojů, jako je třeba převodník měn, bezplatná VPN, nástroj pro úsporu baterie, peněženku pro kryptoměny nebo třeba nástroj pro posílání obsahu mezi jednotlivými zařízeními. Prohlížeč Opera je plně přizpůsobitelný a jeho součástí je také postranní lišta, do které si můžete umístit například zkratky k sociálním sítím nebo často navštěvovaným webovým stránkám. Opera pro svůj provoz využívá nástroje Blink a V8, je k dispozici pro macOS, Windows, linuxové distribuce i mobilní zařízení, a nabízí podporu standardů CSS3 a HTML5.

 

Google Chrome

 

V současnosti nejpoužívanějším internetovým prohlížečem je Chrome z dílny společnosti Google. Jeho výhodou je především rychlost, kompatibilita a snadné používání spolu s užitečnou integrací služeb a aplikací od Googlu. Google Chrome nabízí možnost anonymního procházení webu, instalace celé řady rozšíření, která můžete stahovat z Google Chrome Web Store, a stejně jako předchozí jmenované prohlížeče je multiplatformní. Nabízí integrovaného bezpečného správce hesel, možnost přizpůsobení vzhledu včetně tmavého režimu, funkci správy a připínání karet a spoustu dalších užitečných nástrojů. Chrome využívá nástroje Blink, V8 a JavaScript engine a nabízí podporu standardů HTML5 a CSS3.

 

Brave

 

Zatímco výše zmíněné prohlížeče zná jistě téměř každý, Brave tolik známý není. Jeho tvůrci se chlubí zejména rychlostí, dalším benefitem je snadný přechod z jiných prohlížečů, kdy se Brave postará o spolehlivý import záložek, nastavení a dalších důležitých záležitostí. Brave také stejně jako další známé prohlížeče nabízí přizpůsobitelné funkce pro ochranu vašeho soukromí, blokátor reklam a vybraných skriptů, integrovaného správce hesel, funkci automatického vyplňování formulářů a přihlašovacích údajů nebo třeba možnost správy přehrávání médií. Brave využívá nástroje Blink a V8, je k dispozici pro Windows, macOS, linuxové distribuce a mobilní zařízení, a nabízí podporu CSS3 a HTML5.